از سیل تا تغییرات آب و هوایی؛ احتمال وقوع انواع مخاطرات در تهران

نشست مشترک مسئول کاهش خطر بلایای طبیعی دفتر منطقه‌ای برنامه توسعه ملل متحد و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با هدف بررسی زمینه‌های همکاری و فعالیت‌های مشترک برگزار شد.

دکتر علی نصیری رئیس سازمان در این جلسه با ارائه گزارشی از اقدامات سازمان در بخش‌های پیشگیری، آمادگی و مشارکت‌های مردمی با بیان این که سازمان مدیریت بحران تهران متولی مدیریت بحران در پایتخت است، افزود: در نتیجه برای مدیریت این مخاطرات سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران مشغول فعالیت است.همچنین در ستاد مدیریت بحران شهر تهران نیز حدود ۱۲۰۰ سازمان در قالب ۱۵ کارگروه تخصصی عضویت دارند.

وی در ادامه به تشریح ساختار مدیریت بحران در شهر تهران پرداخت و ضمن ارائه توضیحاتی درباره بخش‌های مختلف این ساختار، به معرفی ستادهای مدیریت بحران مناطق و تاثیر آنها بر تصمیم‌گیری و اجرای برنامه‌ها در نواحی و محلات شهر تهران پرداخت.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران همچنین ضمن معرفی بخش‌های مختلف سازمان، توضیحاتی در خصوص قوانین موجود، کارگروه‌های تخصصی ۱۵ گانه، نقش و جایگاه این کارگروه‌ها در ستاد مدیریت بحران شهر تهران، شرح وظایف آنها و دستورالعمل‌های تصویب شده ارائه داد.

نصیری در ادامه به تشریح اقدامات انجام گرفته در قالب پویش جهادی واکسیناسیون در تهران ، تشکیل قرارگاه ایمنی کالبدی شهر تهران و فعالیت‌های حوزه ایمنی، ارتقای سامانه هشدار سریع زلزله، تهیه برنامه پیش‌نشانگری، پهنه‌بندی خطر سیلاب و پیش‌بینی‌کمیت‌های جوی پرداخت.

مروری بر وضعیت پایگاه‌های مدیریت بحران، ارائه گزارش از پروژه قطب‌های آمادی، امدادی و فرماندهی عملیات بحران کلانشهر تهران، تمرین مشترک امداد هوایی کلانشهر تهران ، تامین تجهیزات پایگاه‌ها، فرهنگ‌سازی مدیریت بحران و پدافند غیر عامل و اقدامات انجام گرفته در بخش پدافند غیرعامل، بازنگری و بروزرسانی طرح تخلیه اضطراری و اقدامات انجام گرفته در خصوص فعالیت گروه‌های دوام ، دکل‌های ارتباطی، پوشش امدادی تجمعات انبوه و نصب مخازن آب اضطراری موضوعات دیگری بود که در این نشست درباره آنها توضیحاتی ارائه شد.

نصیری همچنین از آمادگی تهران برای انتقال تجربیات خود به دیگر کشورهای منطقه و همکاری مشترک در زمینه انتقال دانش خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، در ادامه این نشست سانی راموس جگیلوس مسئول کاهش خطر بلایای طبیعی دفتر منطقه ای برنامه توسعه ملل متحد به ارائه توضیحاتی در خصوص نحوه همکاری مشترک و استفاده از منابع سازمان ملل برای تامین تجهیزات پرداخت و یادآور شد: وقتی از کاهش خسارات صحبت می‌کنیم به همکاری متقابل نیاز داریم که باید در این زمینه کمک کنیم.

وی همچنین از آمادگی برای جلب کمک‌های بین‌المللی به منظور تقویت مدیریت بحران در تهران خبر داد و در ادامه به تشریح مباحثی در خصوص اهمیت پیشگیری از بحران، آمادگی و بازتوانی پرداخت.

وی با اشاره به اهمیت موضوعاتی چون ارزیابی سازه‌ای، اشتراک‌‎گذاری دانش و منابع محلی و تغییرات اقلیمی بر اهمیت مشارکت مردمی در افزایش تاب‌آوری تاکید کرد.

توجه ویژه به شهر تهران در موضوع کاهش خطر بلایای طبیعی جهت توسعه زیر ساخت‌های مدیریت بحران، برگزاری دوره‌ها و نشست‌های مشترک آموزشی جهت ظرفیت‌سازی و توانمندسازی ،کمک به تامین تجهیزات تیم‌های اینسارگ، جذب سرمایه‌گذاری جهت اجرای فاز پایلوت پروژه بهسازی لرزه‌ای در بافت فرسوده ، کمک به توسعه شبکه هشدار و تکمیل پروژه سولار در سایر پایگاههای پشتیبانی مدیریت بحران شهر تهران موضوعات دیگری بود که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت.

۴۷۲۳۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *