آلودگی هوا در اصفهان همچنان ادامه دارد

کارشناس امور آزمایشگاه هوا اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: هوای کلان‌شهر اصفهان برای پنجمین روز متوالی در فروردین ناسالم است.

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به هفت صبح امروز دوشنبه – نهم فروردین – با میانگین ۱۲۴ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد اما شاخص کیفی هوای این کلانشهر در نخستین ساعات امروز افزایش یافت و با میانگین ۱۶۰ وضعیت (قرمز) ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به وضعیت کیفی هوا در ایستگاه‌های سنجش دائم آلودگی شهر اصفهان، افزود: هم اکنون میدان احمدآباد با شاخص ۱۶۴، خیابان استانداری ۱۵۹، خیابان کاوه با شاخص ۱۵۴، خیابان پروین با شاخص ۱۶۱، خیابان رودکی با شاخص ۱۵۷ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۵۱ در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان است.

کارشناس امور آزمایشگاه هوا اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان، ادامه داد: شاخص‌های کیفی هوا صبح امروز در ایستگاه میدان انقلاب و کردآباد با میانگین ۱۴۴، خیابان باهنر با شاخص ۱۵۰، خیابان رهنان با شاخص ۱۲۱ و خیابان میرزاطاهر با شاخص ۱۳۵ وضعیت (نارنجی) ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

مزارع با اشاره به کیفیت هوای شهرهای مجاور کلانشهر اصفهان نیز، گفت: امروز هوای شاهین شهر با میانگین ۱۴۶ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است و داده‌های ایستگاه‌های پایش هوای سجزی، مبارکه، خمینی‌شهر، نجف آباد، کاشان و دولت آباد به دلیل بروز نقص فنی در دسترس نیست.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *