باید‌ها و نباید‌هایی که افراد چاق باید در برابر کرونا رعایت کنند

افراد چاق در روزهایی که کشور درگیر کرونا است، باید مراقبت‌های ویژه بیشتری داشته باشند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  هرچند تا کنون ارتباط مستقیمی میان اضافه وزن و خطر ابتلا به کرونا اثبات نشده‌است، اما از آنجایی که در هرصورت در افراد چاق و گرفتار دارای اضافه وزن کاهش حجم و کاهش عملکرد ریه بیشتر است لازم است مراقبت‌های بیشتری از خود داشته‌باشند و توصیه‌های مراجع درمانی معتبر را در راستای حفظ سلامت خود بیش از پیش به کارگیرند.

نوو نوردیسک، خطر مخدوش بودن عملکرد ریه در افرادچاق و دارای اضافه وزن، بیشتر است که برخی از علل آن شامل شیوع بالای وقفه‌های تنفسی در خواب، سندروم هیپوونتیلاسیون چاقی، ریسک بالاتر آسم و فشار بیشتر به ریه‌ها به دلیل اضافه وزن بیش از حد است که باعث کاهش حجم ریه‌ها می‌شود.

از طرفی چاقی با ریسک بالاتر بیماری‌های قلبی –عروقی و نارسایی احتقانی قلب ممکن است باعث اختلال در تبادل اکسیژن نیز شود و همچنین بسیاری از افراد مبتلا به چاقی دارای یک یا چندین ریسک فاکتور خطرناک برای بیماری کووید ۱۹ مانند دیابت یا فشار خون بالا هستند. التهاب مزمن خفیف در افراد مبتلا به چاقی این فرضیه را نشان می‌دهد که این حالت التهابی ممکن است در زمان مواجهه با عفونت باعث افزایش ریسک بروز یک واکنش التهابی شدیدتر در ریه‌ها شود.

بنابر این گزارش، کم‌تحرکی از عواملی است که بسترساز اضافه‌وزن و چاقی است و افراد مبتلا به چاقی باید فعالیت بدنی خود را مطابق با راهنما یی‌های مراجع بهداشت و سلامت ادامه دهند و البته فاصله‌گذاری‌های اجتماعی را حتماً رعایت کنند و توصیه‌های کلی برای انجام فعالیت بدنی و تغذیه سالم در طول بحران کووید ۱۹ این است که افراد مبتلا به چاقی از راهنمایی متخصصان بهداشت و سلامت واجد شرایط و سازمان‌های حرفه‌ای استفاده کنند. حرف‌هایی درباره اختلالات ناشی از مصرف دارو در افراد مبتلا به چاقی درگیر کووید ۱۹ وجود دارد، اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که افراد بدون مشورت با پزشک خود نباید هیچ‌کدام از درمان‌های دریافتی خود شامل مصرف دارو‌های ضدچاقی را قطع کنند.

شایان ذکر است در گزارشی از چین که مربوط به ۱۱۲ بیمار مبتلا به عوارض قلبی و عروقی بوده و به دلیل عفونت کووید ۱۹ در بیمارستان بستری شده بودند شاخص توده بدنی افراد فوت‌شده و افرادی که زنده ماندند مورد بررسی قرار گرفت و از ۱۷ نفری که فوت کرده بودند ۱۵ نفر معادل ۸۸ درصد دارای شاخص توده بدنی بالای ۲۵ بودند. هرچند نمی‌توان به این نتیجه رسید که همه افراد چاق ویا دارای اضافه وزن بیش از سایرین گرفتار کرونا می‌شوند، اما یه‌گفته دکتر سوپدرسن متخصص غدد از کانادا، داده‌ها و اطلاعات جدید نشان می‌دهد که چاقی نیز یکی از ریسک فاکتور‌های ابتلا به بیماری‌های شدید است که کووید ۱۹ نیز می‌تواند شامل این مورد باشد.

همچنین از ۹۵ بیمار بهبود یافته تنها ۱۸ نفر معادل ۱۹ درصد دارای شاخص توده بدنی بالای ۲۲۵ بودند به عبارت دیگر ۴۵ درصد از افراد با شاخص توده بدنی بالای ۲۵ فوت کردند در حالی که تنها ۳ درصد از افراد با شاخص توده بدنی کمتر از ۲۵ فوت کردند. همچنین در دوره پاندمی آنفلوآنزا H۱N۱ در سال ۲۰۰۹ مشخص شد که چاقی یکی از ریسک فاکتور‌های بستری بیماران در بیمارستان و افزایش مرگ و میر آن‌ها بوده‌است.

شرکت نوو نوردیسک در راستای مسئولیت اجتماعی خود در کنار سایر فعالیت‌های و همکاری‌ها با حوزه بهداشت ودرمان نقاط درگیر با بیماری همه گیر کرونا، اقدام به تهیه بروشور‌های آموزشی کرده است تا همه افراد و به‌ویژه مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای آگاهی بیشتری برای مراقبت از خود در برابر کووید ۱۹ پیدا کنند. بر اساس این بسته‌های حاوی اطلاعات آگاهی‌بخش اقشار مختلف جامعه، در صورت ابتلای افراد مبتلا به چاقی به ویروس کووید ۱۹ توصیه می‌شود راهنمایی‌های ارائه‌شده از سوی سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مراجع درمانی مربوطه در کشور را رعایت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *