هشدار تازه هواشناسی: سال جهنمی، خشک و سخت در راه است

تاج بخش رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: بر اساس اطلاعات موجود بارورسازی ابرها می‌تواند تا حدود ۱۰ درصد به افزایش بارش کمک کند که راهکار عملی و موفقی برای عبور از خشکسالی به ویژه برای مناطق خشک نیست.

 سحر تاج بخش مسلمان معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور اظهار کرد: در روزهای اخیر یک خبر با تیتر اشتباه در رسانه‌ها منتشر شد که به غلط عملیات بارورسازی ابرها را به هواشناسی منسوب کرده بود که این موضوع نادرست است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور افزود: همانطور که اخیرا در نشست تخصصی حکمرانی آب عنوان کردم، برخی کشورها بر روی بارورسازی ابرها کار می‌کنند که در ایران نیز سازمانی در وزارت نیرو مدت هاست که روی این موضوع کار می‌کند.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی رسانه‌ها این محتوا را تغییر داده و عنوان کردند که سازمان هواشناسی روی بارورسازی ابرها مشغول است در حالی که این موضوع درست نیست.

تاج بخش مسلمان تصریح کرد: این موضوع را به رسانه‌ها اعلام کردیم که برخی از آن‌ها این خبر را اصلاح کردند و برخی دیگر متاسفانه همکاری نکردند.

وی ادامه داد: بارورسازی ابرها یک موضوع علمی است که در برخی کشورهای دنیا نیز انجام شده است، درباره این موضوع مقالات علمی بین المللی زیادی در دسترس است اما سازمان جهانی هواشناسی تا کنون توصیه‌ای در این زمینه نداشته است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: بر اساس اطلاعات موجود بارورسازی ابرها می‌تواند تا حدود ۱۰ درصد به افزایش بارش کمک کند که راهکار عملی و موفقی برای عبور از خشکسالی به ویژه برای مناطق خشک نیست.

میانگین بارش ایران یک سوم میانگین بارش جهانی است

تاج بخش مسلمان ادامه داد: با توجه به کم بارشی‌های سال‌های اخیر در کشور، توصیه می‌کنیم در کنارهمه راهکارها برای بهبود شرایط موجود، موضوع صرفه جویی در مصارف آب و مدیریت منابع آب مد نظر باشد.

وی افزود: اکنون بیش از ۳.۵ سال است که کشور در شرایط خشکسالی قرار دارد؛ این یعنی حتی اگر بارش‌های زمستان در محدوده نرمال و یا حتی بیشتر باشد، به طور قطع کم بارشی‌های گذشته جبران نمی‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: میانگین بارش ایران حدود ۲۳۰ میلی متر است که تقریبا یک سوم میانگین بارش جهانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *