چند زلزله در ۵ سال اخیر ایران را لرزاند؟+نقشه

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بر اساس اطلاعات داده‌های مرکز لرزه نگاری ایران، از سال ۱۳۹۶ تا کنون ۱۳ هزار ۳۴۶ زلزله و پس‌لرزه در محدوده سرزمینی ایران رخ داده است. بر این اساس تعداد ۱۲ هزار ۷۸ رخداد معادل ۹۰.۴ درصد از کل زمین‌لرزه‌های ایران رویداد وابسته یا به معنای دیگر پس لرزه بوده است.

پس لرزه در خرابی‌های پس از زمین‌لرزه‌ها نقش ویژه‌ای ایفا می‌کند و با آسیب دیدگی ساختمان‌ها در شوک اصلی بدون فرو ریزش کلی ساختمان، رخدادهای مستمر پس لرزه‌ها که گاه مانند زلزله‌های غرب افغانستان یا زلزله‌های پازارچیک و البیستان ترکیه، تعدادی از آنها بزرگ نیز هستند، موجب فرو ریزش گسترده ساختمان‌های ترک خورده و آسیب دیده می شود.

بر اساس این اطلاعات، توزیع پس لرزه‌ها، کمک موثری در حدس روند گسیختگی گسلی و تعیین محل گسل مسبب زلزله‌ها است. نکته مهم در سرزمین ایران، رفتار متفاوت پهنه‌های مختلف در روند رخداد پس لرزه ها شامل تعداد، مدت دوام و بزرگی آن‌ها است و حتی برای زلزله‌های اصلی  نیز یکسان است.

* ۶۳۸ زلزله در ۵ سال اخیر ایران را لرزاند

در این راستا، علی بیت‌اللهی، رئیس بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به خبرنگار فارس گفت: طی ۵ سال اخیر ۶۳۸ زلزله بزرگ در ایران رخ داده است و نوسازی بافت‌های فرسوده منطبق با قوانین تدوین شده ساختمان بسیار اهمیت دارد.

به گزارش فارس، زمین لرزه نتیجهٔ رهایی ناگهانی انرژی از داخل پوسته زمین است که امواج ارتعاشی را ایجاد می‌کند. زمین‌لرزه‌ها توسط دستگاه زلزله‌سنج یا لرزه‌نگار ثبت می‌شوند. هر چقدر، کانون زلزله عمیق‌تر باشد، آسیب رسیدگی هم، کمتر می‌شود.

پایان پیام/این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *