نظارت دقیق وزارت مسکن بر مکان‌یابی مسکن ملی/ نسل جدید دستگاه‌های زلزله‌نگار نصب شد

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، مسلم کرمی، رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل راه و شهرسازی زنجان به وجود ۳۶ دستگاه شتاب نگار زلزله در استان اشاره و اظهار کرد: از سال ۹۸ افزایش تعداد ایستگاه‌های شتاب نگار و به‌روزرسانی دستگاه‌ها در استان، شتاب بیشتری گرفته است.

رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل راه و شهرسازی زنجان با بیان اینکه از سال ۹۹ به بعد هم نصب دستگاه‌های نسل جدید بر خط در استان آغاز شده است، افزود: موضوع نصب دستگاه‌های شتاب نگار از طرف مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی که زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی است، پیگیری می‌شود. 

وی با بیان اینکه در سال گذشته سه مانور در حوزه پدافند غیرعامل و مدیریت بحران برگزار شد، گفت: یک مانور به صورت دورمیزی در حوزه سایبری و در مقابله با حملات سایبری با حضور نماینده فناوری حراست و اداره فناوری و اطلاعات اداره کل راه و شهرسازی برگزار شد و دو مانور عملیاتی قطعی برق هم در فصل تابستان سال گذشته انجام شد.

کرمی با اشاره به اینکه در حوزه پدافند غیر عامل در سال گذشته یک دوره آموزشی با حضور مهندسین، متخصصین و معاون شهری سازمان پدافند غیر عامل با عنوان «تمهیدات معماری و شهرسازی» با رویکرد پدافند غیر عامل در محل اداره کل راه و شهرسازی استان برگزار شد، تاکید کرد: حضور در جلسات شورای پدافند غیر عامل استان و شهرستان و شورای مدیریت بحران استان به تعداد ۱۲ جلسه از اهم فعالیت‌های این مجموعه در سال گذشته بوده است.

۵ دستگاه نسل جدید شتاب نگار در مراکز مورد نیاز استان نصب شد

رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل راه و شهرسازی زنجان افزود: خوشبختانه در سال گذشته پنج دستگاه نسل جدید شتاب نگار توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی که زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی است در مراکز مورد نیاز استان نصب شد، ضمن اینکه برخی از دستگاه‌های شتاب نگار زلزله قدیمی جابه‌جا شدند.

وی بر لزوم افزایش دستگاه‌های شتاب نگار زلزله در استان تاکید کرد و بیان داشت: امسال نیز پیگیری‌های لازم از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برای به‌روزرسانی و نصب دستگاه‌های جدید در استان انجام خواهد شد.

کرمی از وجود دو نوع نسل دستگاه شتاب نگار زلزله در استان خبر داد و افزود: دستگاه شتاب نگار زلزله آنالوگ از نسل قدیمی و دستگاه‌های برخط نسل جدید هستند.

پدافند غیر عامل چیست؟

رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل راه و شهرسازی زنجان با بیان اینکه پدافند غیرعامل اقدامات غیر مسلحانه است که سبب کاهش آسیب پذیری نیروی انسانی، ابنیه، تجهیزات، تاسیسات، شریان‌های حیاتی و عملیات مخرب دشمن در کشور می‌شود، خاطر نشان کرد: باید مقوله مهم پدافند غیر عامل در جامعه نهادینه شود تا در مواقعی که بحران رخ می‌دهد، رعایت الزامات باعث تسهیل در مدیریت بحران شود.

وی گفت: در سال‌جاری دوره آموزشی تخصصی برای مهندسین و متخصصان در حوزه پدافند غیر عامل و مدیریت بحران با حضور اساتید مجرب در استان برگزار می‌شود.

کرمی افزود: در احداث واحدهای نهضت ملی مسکن مطالعات پدافند غیر عامل انجام شده و حریم گسل در جانمایی، طراحی، برنامه‌ریزی و مکان‌یابی در نظر گرفته می‌شود.

پایان پیام/۷۳۰۰۴این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *