هشدار نارنجی دریایی برای مازندران / ارتفاع امواج در دریای خزر به بیش‌از چهار متر می‌رسد

به گزارش خبرنگار ایرنا ، هواشناسی مازندران اعلام کرد که با شمالی شدن جریان‌های جوی همراه با عبور یک ناوه از تراز میانی جو، دریای خزر از صبح روز شنبه هفته آینده با وزش باد نسبتا شدید و احتمال وقوع رعد و برق مواج و برای فعالیت های دریایی ناامن می‌شود.

طبق این پیش بینی، سامانه ناپایدار جوی مناطق ساحلی و دور از ساحل را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بیشینه سرعت وزش باد تا ۲۳ متر بر ثانیه می‌رسد که این امر باعث شکل‌گیری امواج ۴.۵ متری خواهد شد.

هواشناسی مازندران هشدار داد که این وضعیت جوی دریایی علاوه بر احتمال غرق شدن قایق های تفریحی و شناورهای سبک ، باعث پاره شدن تورهای صیادی بویژه تورهای صید پره و ایجاد خطر برای فعالیت های صیادی خواهد شد.

در این اخطاریه توصیه شده تا مسافران و علاقه‌مندان به دریا طی این مدت از فعالیت‌های تفریحی خودداری کنند و صیادان و فعالان حوزه شیلات نیز از حضور در دریا بپرهیزند.

مازندران بیش از ۴۷۰ کیلومتر از سواحل جنوبی دریای خزر را در اختیار دارد که بیشترین میزان در میان سه استان شمالی است.

هواشناسی شرایط جوی امروز مازندران را براساس تجزیه و تحلیل آخرین نقشه‌های پیـش‌یابی هواشناسـی صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش نسبی دما و در ارتفاعات گاهی با وزش باد با بیشینه دما در مناطق ساحلی و جلگه ای بین ۳۰ تا ۳۶ و در ارتفاعات نیز بین ۲۶ تا ۳۲ درجه سلسیوس پیش‌بینی کرده است.

شرایط جوی منازندران در روز جمعه صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش محسوس دما و بویژه در ارتفاعات گاهی با وزش باد نسبتاً شدید و افزایش ابر پیش‌بینی شده است. دمای هوا نیز در طی این مدت در مناطق ساحلی و جلگه ای بین ۳۲ تا ۳۸ و در ارتفاعات نیز بین ۲۷ تا ۳۳ درجه سانتی‌گراد بالای صفر در نوسان خواهد بود.

با شمالی شدن جریان هوا و با عبور یک ناوه از تراز میانی جو، آسمان مازندران در شنبه صاف تا نیمه ابری و با کاهش دما و در ساعات بعدازظهربا افزایش ابر،  وزش باد نسبتاً شدید و رگبار باران و و رعد و برق پراکنده پیش‌بینی شده است که این امر طوفانی شدن دریا را به همراه خواهد داشت. دمای هوا در نخستین روز هفته آینده شنبه نیز در مناطق ساحلی و جلگه ای به ۲۹ تا ۳۲ و در ارتفاعات نیز به ۲۵ تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد بالای صفر می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *