معاون اجرایی رئیس‌جمهور: دولت سیزدهم با تمام توان در خدمت مردم است

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، سید صولت مرتضوی، عصر امروز در ستاد مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری خسارات ناشی از سیل اخیر را قابل توجه دانست و گفت: مسئولان استان چهارمحال و بختیاری در پیشگیری، امداد و نجات و اسکان موقت موفق عمل کردند.   

معاون اجرایی رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت سیزدهم با تمام توان در خدمت مردم است، بیان کرد: دستگاه‌های استانی در حال جمع‌بندی خسارات وارده هستند و آمار را به محض تکمیل ابلاغ خواهند کرد. 

مرتضوی اختصاص کمک‌های بلاعوض برای جبران بخشی از خسارات و دادن تسهیلات لازم برای نوسازی و بهسازی به مردم را از جمله موارد در دستورکار عنوان کرد و افزود: منابع لازم برای پرداختن به زیرساخت‌ها نیز به مرور زمان تامین خواهد شد. 

وی آسیب‌شناسی را امری مهم تلقی کرد و اظهار داشت: همانطور که الان همت کردید و خسارات مالی و جانی را پس از حادثه کاهش دادید، لازم است آستین همت را بالا بزنیم و با اقدامات پیشگیرانه از بخش اعظمی از آسیب‌های پیش رو جلوگیری کنیم. 

معابر بحران‌ساز برای پیشگیری از تکرار خسارات آزادسازی شود

معاون اجرایی رئیس‌جمهور آزادسازی مسیرها و معابر بحران‌ساز در آینده را از ضروریات دانست و خاطرنشان کرد: اگر گلوگاه‌های مشخص در بارده از قبل مدیریت می‌شدند خسارات ناشی از سیل به مراتب کمتر از این بود. 

مرتضوی ادامه داد: دستگاه‌های اجرایی قبل از بناکردن ابنیه حتما محاسبات دقیق انجام دهند. 

وی با اشاره به لزوم استفاده احسن از نعمات خدادادی بیان کرد: اگر در سال‌های گذشته مدیریت صحیح انجام می‌شد ذخیره آب‌های زیرزمینی کشور به مراتب بیشتر از حال حاضر بود. 

معاون اجرایی رئیس‌جمهور اظهار کرد: با توجه به عقب‌ماندگی تاریخی و نیازهای اساسی استان چهارمحال و بختیاری تصمیمات، بسترسازی و زمینه‌سازی‌های مناسبی در دستورکار است. 

پیش‌بینی ۲ تا ۳ مورد تخصیص فوری اعتبار در آینده نزدیک برای چهارمحال و بختیاری

مرتضوی ضمن اشاره به تاخیر در تخصیص اعتبارات دریافتی در سفر رئیس جمهور توضیح داد: ۲ تا ۳ مورد تخصیص فوری در آینده نزدیک برای استان چهارمحال و بختیاری پیش‌بینی شده‌است. 

وی تاکید کرد: بانک‌ها باید به تعهدات خود در زمان مناسب آن عمل کنند. 

معاون اجرایی رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت صادق‌الوعد در تمام موارد صادق است، خاطرنشان کرد: تمامی مسئولان به‌ویژه فرمانداران با اولویت و جدیت تمام طرح‌ها و پروژه‌ها را پیگیری کنند. 

مرتضوی ضمن تشکر ویژه از نقش‌آفرینی گروه‌های جهادی بیان کرد: اگر بنا بود اقدامات ارزنده و به‌موقع این گروه‌ها در قالب کارهای اداری انجام شود، کار به این شکل پیش‌ نمی‌رفت. 

وی جهادگران را تکیه‌گاه مردم نامید و افزود: گروه‌های جهادی را تشویق و ترغیب کنید و از ظرفیت بسیج مردمی نیز حداکثر استفاده را ببرید. 

معاون اجرایی رئیس‌جمهور، احداث سیل‌بند‌ها، آزادسازی مسیل‌ها و بسترسازی رودخانه‌هایی که در محدوده شهر هستند را از جمله اقدامات مهم در امر پیشگیری از بحران عنوان کرد. 

مرتضوی خاطرنشان کرد: با همت همگانی می‌‌توان در بازه زمانی ۷ الی ۸ ساله در استان چهارمحال و بختیاری به شاخص‌های مطلوب توسعه رسید.

رویکرد دولت سیزدهم عدالت‌محوری است

غلامعلی حیدری، استاندار چهارمحال و بختیاری نیز در این جلسه گفت: رویکرد دولت سیزدهم عدالت‌محوری است. 

استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه رئیس جمهور با حضور پیاپی در مناطق محروم و تخصیص اعتبارات مناسب این مهم را نشان داده‌است، افزود: بخشی از محرومیت در این سفرها جبران می‌شود و این حضور آرامشی برای مردم آسیب‌دیده خواهد بود. 

حیدری ضمن اشاره به نرخ بالای بیکاری و مهاجرت در استان بیان کرد: بعد از انقلاب تا کنون کارهای ارزشمندی در زمینه محرومیت‌زدایی صورت گرفته‌است ولی محرومیت استان چهارمحال و بختیاری ریشه تاریخی و اساسی دارد. 

وی ضمن تقدیر از هم‌افزایی تمام مسئولان استان و مردم خاطرنشان کرد: حضور معاون اجرایی رئیس جمهور در استان فرصتی‌ است که باید قدر بدانیم و نهایت استفاده را به نفع مردم ببریم. 

استاندار با اشاره به سردسیر بودن استان اظهار داشت: در چهارمحال و بختیاری محدودیت وجود دارد و قدرت مانور پایین است.

درخواست ما تخصیص اعتبارات به چهارمحال و بختیاری در ۶ ماهه اول سال است

حیدری تاکید کرد: درخواست موکد ما تخصیص بخش اعظم اعتبارات در ۶ ماه اول سال است تا برای جبران با محدودیت مواجه نشویم. 

وی ضمن اشاره به نقش به‌سزای رسانه‌ها، ائمه جمعه و افراد تأثیرگذار در اطلاع‌رسانی‌ها افزود: افزایش سرعت در پرداخت خسارات، جذب تسهیلات، جذب سرمایه‌گذار و ایجاد مشاغل خانگی از جمله نیازهای اساسی برای نرمال کردن نرخ بیکاری در استان است. 

استاندار مسئله آبخیزداری را موضوعی اولویت‌دار عنوان کرد و افزود: با توجه به موقعیت جغرافیایی و توپوگرافی استان به محض بارش‌های طولانی سیل ایجاد می‌شود. 

حیدری افزود: سازمان هواشناسی برای روزهای شنبه و یکشنبه هشدار بارش‌های جدید ابلاغ کرده‌است. 

وی با تاکید بر لغو مرخصی‌ها و آمادگی کامل دستگاه‌ها اظهار کرد: اگر پاکسازی و لایروبی جوی‌ها به سرعت انجام نشود باقی محصولات کشاورزی نیز آسیب می‌بینند.

انتهای پیام/ ۶۸۰۳۸


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.