وزیر اقتصاد: دولت تصمیم به تغییر رویه گذشته در پرداخت خسارت سیل‌زدگان گرفته است

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی امروز چهارشنبه (۱۲مرداد) در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بعد از بازدیدی که رئیس‌جمهوری از مناطق سیل‌زده داشتند، یکی از تصمیمات دولت برای شیوه رسیدگی به خسارات ناشی از سیل تغییر در رویه گذشته است که متاسفانه خانه خرابی مردم یکی از مسائل بسیار دردناکی است که نیازمند چاره جویی فوری است.

وی ادامه داد: تا پیش از این از مکانیزم تخصیص بودجه‌های لازم برای مدیریت بحران یا جبران خسارت سیل و زلزله استفاده می‌شد ما در وزارت اقتصاد و دارایی گزارشی به هیات دولت ارائه کردیم تا شیوه بهتر و کاراتری در بسیاری از کشورهای دنیا از ظرفیت صنعت بیمه برای جبران خسارت ناشی از سیل و زلزله‌ استفاده می‌کنند که در احکام قانونی هم درج شده است و صندوق بیمه همگانی ساختمان در کشور از سال گذشته فعال شده است. به جهت اینکه بودجه‌های لازم در اختیار قرار نگرفته بود این صندوق فعال نبود و امروز هیات دولت مصوب کرد که ٢ و نیم هزار میلیارد تومان در سال ١۴٠٠به صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان اختصاص یابد که از طریق قرارداد با سایر شرکت‌های بیمه بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن جبران خسارات را انجام دهیم.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: اگر خودرو مردم در حوادث ناشی از سیل دچار مشکل شود مردم به راحتی مراجعه می‌کنند به شرکت‌های بیمه و در زمان کوتاهی می‌توانند خسارات بگیرند؛ این روند باید هزینه‌های ناشی از تخریب ساختمان را هم در بر بگیرد.

خاندوزی درباره ابلاغ بسته ده‌گانه بورس و تاثیر آن در بازار بورس نیز بیان کرد: پیام مهم این اقدام این است که با عزم بخش‌های مختلف دولت و همه دستگاه‌های درگیر در شرکت‌های بورسی کشور و با مراعات دستورالعمل بتوانیم بیشترین پیش‌بینی‌پذیری و اطمینان‌خاطر را برای فعالان بازار سرمایه فراهم کنیم. این اتفاق مثبت تا اوایل اردیبهشت در حال اجرا بود اما در دو ماه گذشته برخی از عدم هماهنگی‌ها ایجاد شد که ذهنیت منفی فعالان بازار را نسبت به اینکه چه بسا از مصوبه دولت تخطی و تخلف صورت می‌گیرد، به وجود آورد.

وی اضافه کرد: در همین زمینه پس از ارائه گزارش، رئیس جمهوری تأکید کردند که همه دستگاه‌ها به مصوبات پایبند باشند تا این پیام مثبت را که همچنان سیاست دولت همان سیاست حمایتی پیشین است را به فعالان بازار انتقال دهند.

وزیر اقتصاد در مورد برگزاری جلسه با هیات امنای سازمان بازنشستگی برای تعیین افزایش حقوق آنها، اظهار کرد: جلسه برگزار شده است، اما جزئیات آن را آقای زاهدی‌وفا که سرپرست مرتبط هستند، ارائه خواهند کرد.

انتهای پیام/ ت ۳۷این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.