آبگیری ۳۷ بند خاکی ابرکوه به ۱۵ میلیون متر مکعب رسید

سیدعلی مشکات روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد بند خاکی سه بند خاکی آن  تحت مدیریت امور منابع آب ابرکوه بوده که حجم آنها ۷.۳ میلیون مترمکعب میباشد که ۵.۱ آن آبگیری شده است.

وی اظهار کرد: ظرفیت مجموعه دو بند رحیم آباد ۴.۲ میلیون مترمکعب بوده که آبگیری آن به حدود ۲ میلیون مترمکعب آب رسیده و همچنین بند احمدآباد با ظرفیت  ۲.۷ میلیون مترمکعب تکمیل شده است.

این مسئول آب منطقه ای ابرکوه با بیان اینکه ظرفیت ۴۰۰ هزار مترمکعبی بند خاکی هنشک نیز تکمیل شده خاطر نشان کرد: بارش و سیل چند روز گذشته که در ۱۰۰ سال اخیر کم سابقه بوده باعث تقویت سفره های آب زیرزمینی می شود.

مدیر امور منابع آب ابرکوه باتوجه به بارندگی های اخیر و رطوبت بالا ، از کشاورزان خواست چاه های کشاورزی خود را  حداقل دو هفته خاموش کنند.

مشکات با اشاره به اینکه بعداز متوقف شدن بارش و سیل مردم علاقه زیادی به دیدن جریان این مایه جانبخش حیات دارند تاکیدکرد: مردم اکیدا از ورود به مسیل سیلاب ها و شنا و ورود به بندهای خاکی و همچنین نزدیک شدن به فرو چاله ها به ویژه فروچاله و شکاف های پشت هنرستان علامه طباطبایی که نزدیکترین فروچاله به شهر است خودداری کنند.  

آبگیری ۳۷ بند خاکی ابرکوه به ۱۵ میلیون متر مکعب رسید

وی ادامه داد: مهار سیلاب و رواناب نقش موثری در پیشگیری از تخریب زیرساخت ها از جمله پل ها، آبراهه ها، راه های بین مزارع ، مسیرهای ارتباطی، اراضی زراعی ، باغی و گلخانه ها دارد و رهاسازی آن بصورت مستمر وآرام در آبراهه ها سبب تقویت منابع آب های زیرزمینی از جمله چاه ها ، چشمه ها و  قنوات می شود و همچنین از مردم درخواست کرد اکیدا از دستکاری تاسیسات بندها خودداری کرده تا فاجعه ای رخ ندهد.

مشکات اضافه کرد: بر اثر تداوم ۲۶ سال پدیده خشکسالی و افت ۲۱ متر سطح سفره های آب زیرزمینی، حدود ۴۰ فروچاله در شهرستان ابرکوه به وجود آمده است. 

مسئول اداره هواشناسی ابرکوه نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: طی پنجم مردادماه تا نهم مردادماه مجموعا” میزان بارش این شهرستان درمناطق مختلف ۳۶.۶ میلیمتر ثبت شده است.

مجید زارع خاطر نشان کرد : درسال آبی جاری (ابتدای مهر۱۴۰۰ تا مردادماه ۱۴۰۱) در مجموع ۷۷.۹ میلمتر بارش در شهرستان ابرکوه ثبت شده است.

شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.