تبادل‌نظر با سفیر عراق در ایران درباره موضوع گردوغبار

با توجه به شرایط اقلیمی و محیط زیستی اخیر در منطقه با رویکرد بسترسازی برای رسیدن به راهکارهای اجرایی ،عملیاتی مناسب برای رفع پدیده گردوغبار و ضرورت تقویت همکاری‌های بین المللی آتی رئیس مرکز امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط‌ زیست با سفیر عراق امروز دیدار و گفت وگو کرد.

ه گزارش ایسنا سید حسین موسوی فر با ابراز خرسندی از حضور  نصیر عبدالمحسن عبدالله در سازمان حفاظت محیط‌ زیست‌ اظهار کرد: امیدواریم این نشست‌ها مقدمه‌ای برای مشارکت فعال در حوزه محیط‌ زیست دو کشور باشد و دولت جمهوری اسلامی ایران آماده است برای  رفع مشکل گردوغبار-  که این روزها شاهد آن هستیم – با برنامه‌ریزی و تعاملات بین‌المللی به نتایج خوبی دست پیدا کند و خواستار اجرای سریع توافقات قبلی و عملیاتی شدن آن برای مبارزه با معضلات زیست‌محیطی ازجمله گردوغبار هستیم و سازمان حفاظت محیط‌زیست این آمادگی را  دارد که هرچه زودتر اقدامات عملی و ملموسی که به نفع دو ملت  باشد، انجام شود.

وی افزود: بررسی‌های علمی و ماهواره‌ای که توسط دانشمندان ایرانی صورت گرفته است، نشان می‌دهد با توجه به تغییرات اقلیمی و شرایط جوی  به‌ غیر از کشور عراق سایر کشورهای همسایه در پیدایش پدیده‌ گردوغبار دخیل هستند و می‌طلبد این تعاملات و همکاری با سایر کشورهای همسایه  و درگیر این موضوع باقدرت و توجه بیشتری مورد پیگیری قرار بگیرد. ایران در این زمینه با تقویت حوزه دیپلماسی پیش‌قدم بوده و با برگزاری نشست‌های مختلف با سایر کشورهای همجوار در این زمینه گام مؤثر برداشته است و تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا این آسیب‌ها به حداقل ممکن برسد.

رئیس مرکز امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست درباره مقدمات و توافقاتی که برای نشست آتی در نظر گرفته‌ شده است، گفت : در این زمینه می‌توانیم به اسنادی که از قبل مورد توافق طرفین در موضوع گردوغبار بوده است، استناد کنیم  و نیز آمادگی داریم این توافقات را مورد بررسی مجدد قرار دهیم تا در زمینهٔ به‌روز شدن آن اقدامات لازم را انجام دهیم. همچنین بر اساس داده‌ها و اطلاعات علمی که جمهوری اسلامی ایران در اختیار دارد می‌توانیم با اشتراک گذاری با عراق به نتایج  و راهکارهای خوبی دست پیدا کنیم .

در ادامه این نشست  نصیر عبدالمحسن عبدالله  – سفیر عراق در ایران – با ابراز خرسندی و تشکر از کشور جمهوری اسلامی ایران در راستای پیشگامی برای رفع مشکلات مطرح‌ شده در بحث گردوغبار قدردانی کرد. 

وی در ادامه گزارشی از وضعیت رودخانه‌ها و مواردی که ممکن است در شکل‌گیری پدیده گردوغبار تأثیرگذار باشد را ارائه داد  .

سفیر عراق در ایران افزود: ما هم با برگزاری جلسات متعدد با وزارتخانه‌های مرتبط با موضوع گردوغبار تلاش خواهیم کرد به راهکارها و نتایج قابل اجرا برسیم و باید هرچه سریع‌تر اقدامات اساسی انجام شود چراکه اگر در این خصوص تعللی صورت بگیرد ، با مشکلات بیشتری در حوزه محیط‌ زیست مواجه خواهیم شد و ما هم قطعاً به همکاری با ایران و سایر کشورهای همسایه نیاز داریم .

وی همچنین  اظهار امیدواری کرد: نشست دوجانبه دو کشور به‌منظور رسیدن به راهکارهایی مناسب هرچه سریع‌تر برگزار شود. 

نصیر عبدالمحسن عبدالله  یادآور شد: کشورش در موضوع گردوغبار بیشترین آسیب را دیده است و همین امر ما را مجاب می‌کند اقدامات اولیه‌ای در خصوص پدیده گردوغبار انجام شود که یکی از این موارد کاشت نهال در قالب کمربند سبز است که در تمامی شهرهای عراق کار اجرایی آن شروع‌ شده است .

در ادامه این جلسه علی‌محمد طهماسبی بیرگانی – دبیر ستاد ملی مقابله با گردوغبار- با ارائه دستاوردهایی که در حوزه  بیابان‌زدایی  توسط این بخش احصاء شده است، گفت : بحث گردوغبار در کل منطقه سابقه تاریخی دارد و عوامل انسانی ازجمله موارد تشدیدکننده گردوغبار محسوب می‌شود. کشور ایران و عراق تجربیات و دستاوردهای علمی خوبی در مواجهه با بیابان‌زدایی و گردوغبار دارند و هر دو کشور با توجه به اینکه عضو کنوانسیون بیابان زدایی هستند، می‌توانند با به اشتراک گذاشتن تجربیاتشان همکاری خوبی  داشته باشند.

طهماسبی افزود: ستاد مقابله با گردوغبار متشکل از ۱۶ وزارتخانه و سازمان با مسئولیت رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست در سال ۱۳۸۷ تشکیل‌ شده است و دبیرخانه آن در سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار دارد و این ستاد تاکنون اقدامات گسترده و ارزشمندی  برای مدیریت پدیده گردوغبار در داخل و پیرامون مرزهای کشور انجام داده است. اقدامات  صورت گرفته  در این زمینه قابلیت رصد و بازدید را  دارند و بر اساس این موارد می‌توان بهترین تجربیات را بین دو طرف به اشتراک گذاشت.

وی در ادامه در خصوص مهم‌ترین اقدامات ستاد ملی درزمینهٔ مدیریت، آمادگی، مقابله و سازگاری با پدیده گردوغبار نیز گزارشی ارائه شد.

طهماسبی با اشاره به وسعت مناطق گردوغبار خیز پیرامون کشور گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته، وسعتی معادل ۲۷۰ میلیون هکتار مناطق غبار خیز پیرامونی شناسایی‌شده است که از جهات مختلف گردوغبار را به سمت کشور ما گسیل می‌کنند.  

وی بابیان اینکه برای هشت کانون گردوغبار پیرامونی کشور، یک برنامه عمل منطقه‌ای تهیه‌ شده است، خاطرنشان کرد: برنامه عمل منطقه‌ای منشأهای گردوغبار برون‌مرزی منطبق بر مطالعات شناسایی مناطق در خارج از کشور است و بر این اساس دو زیر برنامه یکی برای غرب آسیا و دیگری برای بخشی از آسیای میانه تهیه‌ شده است. 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست، دبیر ستاد ملی ‌سیاست‌گذاری و هماهنگی ‌مدیریت‌ مقابله با پدیده گردوغبار در پایان گفت: زیر برنامه غرب آسیا عمدتاً کشورهای خاورمیانه و حاشیه خلیج‌فارس را دربرمی گیرد و زیر برنامه آسیای میانه هم کشورهایی که در شمال و شرق کشور ما هستند را شامل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.