آلودگی نفتی در خلیج‌فارس/ تا کنون هیچکس مسوولیت آن را نپذیرفته است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از آلودگی نفتی در خلیج‌فارس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر، فرهاد قلی‌نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: آلودگی نفتی در خلیج‌فارس اطراف جزیره خارگ ایجاد شد که پس از مشاهده لکه‌های نفتی تیم‌های تخصصی محیط زیست به منطقه اعزام شدند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر بیان کرد: این آلودگی به سبب نشت از خطوط لوله انتقال نفت و یا ناشی از نفتکش‌ها است که ضمن برآورد و مطالبه خسارت وارده به اکوسیستم دریایی علیه آلوده کنندگان شکایت و پیگیری حقوقی‌ می‌شود.

وی با اشاره به بررسی منشاء آلودگی نفتی در سواحل خارگ گفت: تاکنون مسؤولان فلات قاره این آلودگی را از تأسیسات نفتی بر عهده نگرفته‌اند چون ممکن است از نفتکش‌ها باشد.

این مقام مسؤول عنوان کرد: برای مهار و پاکسازی لکه‌های نفتی تیم مقابله کننده با آلودگی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر عملیات خود را آغاز کرده است.

قلی‌نژاد تاکید کرد: طول این لکه نفتی ۵ در ۳ کیلومتر در مجموع ۱۵ کیلومتر مربع است که اگر لکه‌های نفتی دیر مهار و جمع‌آوری شود سبب آسیب به اکوسیستم دریایی و تنوع زیستی خلیج‌فارس می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر توضیح داد: در سال‌های اخیر اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر هرگونه آلودگی را بررسی و علیه متخلفان شکایت کرده است.

وی خاطرنشان کرد: باید اقدامات پیشگیرانه مد نظر قرار گیرد و در این راستا آلودگی‌های نفتی مکرر در خلیج‌فارس نیازمند تدوین برنامه پیشگیری و انجام اقدامات کنترلی جدی و موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.