۲۲ روستا در اردبیل کمبود آب دارد

فرماندار اردبیل گفت: از ۱۷۰ روستای این شهرستان ۲۲ دچار کمبود آب هستند که برای جلوگیری از تنش آبی در این روستاها اقدامات لازم در حال انجام است.

مسعود امامی یگانه روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر ای رفع کمبود آب در روستاهای شهرستان اردبیل، مسدود شدن چاه‌های غیر مجاز ،بهسازی منابع آب و احداث منابع آبی جدید مد نظر قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: همچنین برای رفع کمبود آب شهرهای هیر ،ثمرین و آراللو هم اقدامات خوبی با احداث خط انتقال و منابع آبی جدید در صورت تامین اعتبارات لازم انجام می‌شود.

امامی یگانه گفت: میزان بارندگی‌ها در این شهرستان نسبت به سال گذشته کاهش یافته و احتمال بحران کمبود آب آشامیدنی و کشاورزی در این شهرستان بیشتر شده است.

فرماندار اردبیل افزود:کاهش بارندگی‌ها  منجر به کاهش ذخایر سدها شده و در صورت نبود مدیریت صحیح مصرف با مشکل کمبود آب در این شهرستان مواجه خواهیم شد.

وی خواستار استفاده بهینه آب توسط شهروندان شد و گفت:شهروندان باید در مصرف آب صرفه‌جویی کرده و از هدررفت آب جلوگیری کنند.

فرماندار اردبیل کیفیت آب آشامیدنی اردبیل را یادآور شد و گفت: کیفیت آب این شهرستان به صورت شبانه روزی کنترل می‌شود و هم اکنون آب مورد استفاده شهروندان بهداشتی و سالم است.

وی ادامه داد: کیفیت آب اردبیل با استفاده از سیستم‌های خودکار و پیشرفته ۲۴ساعته کنترل می‌شود و شبکه آب این شهر دارای یکی از تصفیه‌خانه‌های پیشرفته کشور است.

او با بیان اینکه خشکسالی بخش کشاورزی را تهدید می‌کند افزود:کشاورزان ضمن استفاده بهینه از آب در اراضی نسبت به بیمه محصولات خود اقدام کنند تا در صورت  خشکسالی بخشی از خسارت‌ها از طریق صندوق بیمه کشاورزان جبران شود.

 امامی یگانه با بیان اینکه  اجرای طرح‌های آبیاری مدرن علاوه بر تغییر شیوه کشت و افزایش راندمان تولید محصولات کشاورزی زمینه مصرف بهینه آب در روستاهای اردبیل را فراهم می‌کند افزود: تامین آب سالم و پایدار اردبیل در دستور کار است که با جذب اعتبارات لازم این طرح‌ها اجرایی خواهد شد.

بر اساس آمارهای موجود استان اردبیل از نظر بارندگی در مقایسه با استان‌های واقع در شمال‌غرب کشور، شامل استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، زنجان که به لحاظ  اقلیمی در شرایط نسبتا مشابهی می‌باشند در جایگاه چهارم قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *