هواشناسی: وقوع حریق در جنگل‌های گلستان محتمل است

مدیرکل هواشناسی گلستان گفت که با ورود جریان های گرم جنوبی از امروز چهارشنبه شاهد وزش باد گرم و افزایش محسوس دما خواهیم بود و احتمال وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های هیرکانی بیشتر می شود.

نوربخش داداشی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهارداشت: با استقرار این سامانه شاهد ورود هوای خشک از فلات مرکزی و نواحی جنوبی و وزش باد گرم خواهیم بود که ضرورت دارد دستگاه‌های متولی برای مقابله با آتش سوزی احتمالی در جنگل ها آماده باشند.

وی افزود:  افزایش وزش باد شدید می تواند خساراتی را به ابنیه وارد کند لذا باید نهادهای مرتبط و مردم تمهیدات لازم را پیش بینی کنند.

بر اساس گزارش منابع طبیعی گلستان از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۶۹۰ هکتار از اراضی طبیعی استان دچار آتش سوزی شده است.

مطابق گزارش منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان، اکنون ۲۳ خودرو مهار آتش مجهز به حمل آب در ۱۴ شهرستان گلستان برای مهار و اطفای حریق احتمالی در حال بکارگیری است.

زمین‌های زیرپوشش اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان افزون بر یک میلیون و ۳۹۷ هزار و ۲۴۴ هکتار است که ۴۵۲ هزار و ۱۸۵ هکتار آن جنگل، ۸۶۲ هزار و ۸۲۵ هکتار مرتع، حدود ۲۰ هزار هکتار ساحل و ۶۲ هزار و ۴۲۰ هکتار زمین‌های مستحدث و موات است.

مدیرکل هواشناسی گلستان ادامه داد: از روز جمعه، ورود سامانه ناپایدار بارشی از غرب گلستان آغاز می شود و به مرور همه استان را فرا می گیرد و در پی آن رشد ابر و وزش باد، بارش باران و ریزش برف در نواحی کوهستانی خواهیم بود که فعالیت آن به تناوب تا روز دوشنبه ادامه خواهد داشت.

استان گلستان دارای ۲۸ مرکز باران سنجی برخط و ۱۴۰ مرکز ایستگاه هواشناسی است..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.