کاهش بارندگی و خشکسالی کشاورزی بیله سوار را تهدید می‌کند

رئیس جهاد کشاورزی بیله سوار گفت:کاهش بارندگی در سال زراعی جاری کشاورزان این شهرستان را نگران کرده و تدوام این وضعیت بخش کشاورزی آن را تهدید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز اردبیل ربعلی جهانی در جلسه شورای حفاظت از منابع آبی افزود: از ابتدای سال زراعی امسال بارش‌ها در بیله‌سوار بسیار کم بوده است و به همین علت باید هنگام آبیاری تبخیر آب سطح مزارع را کاهش دهند.
وی با اشاره به کاهش ۴۰ درصدی بارندگی در شهرستان بیله سوار، اظهار کرد: میزان بارندگی سال زراعی جاری نسبت به میانگین سال زراعی سال گذشته ۳۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.
جهانی افزود: تاکنون ۶۰درصد اراضی دیم شهرستان به زیر کشت رفته است که با توجه به کمبود بارندگی موثر حدود ۳۰درصد از زمین‌های کشاورزی هم اکنون متحمل خسارت شده اند و ۴۰درصد از زمین‌ها نیز به لحاظ عدم بارندگی کاشته نشده است.
رئیس جهاد کشاورزی بیله‌سوار عنوان کرد:سال زراعی گذشته نیز در اثر نبود بارندگی و خشکسالی در مزارع دیم خسارت به وجود آمد که تاکنون فقط ۳۰درصد خسارات توسط صندوق بیمه محصولات کشاورزی به کشاورزان پرداخت شده است.
وی با اشاره به اینکه الگوی کشت محصولات باید بیشتر مد نظر کشاورزان باشد افزود:حدود ۱۷هزار بهره بردار در حوزه کشاورزی بیله‌سوار فعالیت می‌کنند.

بیشتر بخوانیم:
خشکسالی مهرماه در نیم قرن اخیر بی‌سابقه است
وزیر نیرو گفت: خشکسالی که در یک ماه اخیر از سال آبی جاری رخ داده در نیم قرن اخیر بی‌سابقه بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *