۲۸ میلی‌متر بارندگی در کشور تا پایان هفته آذر

گزارش بارش در کشور نشان می‌دهد باوجود بارندگی ۲۸.۳ میلی‌متری از ابتدای سال آبی‌جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۰) تا نخستین هفته آذر، همچنان شاهد کاهش ۱۵ درصدی بارش‌ها نسبت به بلندمدت هستیم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از وزارت نیرو (پاون)، میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تا ۵ آذرماه به ۲۸.۳ میلی‌متر رسیده که این رقم در مقایسه با بارش‌های مدت مشابه سال گذشته (۳۵.۸ میلی‌متر) کاهش ۲۱ درصدی و در مقایسه با میانگین بلندمدت با حدود ۳۳.۴ میلی‌متر بارندگی، کاهش ۱۵ درصدی را نشان می‌دهد.

بعد از تداوم بارندگی در هفته‌های اخیر نگاهی به وضعیت بارندگی‌های مناطق مختلف کشور نشان می‌دهد که در این بازه زمانی استان‌های گیلان با ۴۱۳.۷ میلی‌متر، مازندران با ۲۱۱.۵ میلی‌متر و گلستان بدون تغییر با ۱۰۰.۶ میلی‌متر بارندگی به ترتیب پربارش‌ترین استان‌های کشور بوده‌اند.

بررسی بارش‌ها در سراسر کشور حاکی از این است که در حال حاضر استان‌های مرکزی و جنوبی کشور وضعیت نامناسب بارشی را نسبت به مدت مشابه پارسال تجربه کرده‌اند که در این میان استان سمنان با ۳.۳ میلی‌متر، هرمزگان با ۳.۹ میلی‌متر و سیستان و بلوچستان نیز با ۵.۴ میلی‌متر بارندگی به ترتیب سه استان کم‌بارش کشور از ابتدای سال آبی جاری تا روز ۵ آذرماه بوده‌اند.

طبق این آمار، میزان بارندگی در دو استان سمنان و فارس نسبت به متوسط بلندمدت (۵۲ ساله) به ترتیب ۷۷ و ۶۷ درصد کاهش داشته، هرچند از ۳۱ استان کشور که بارندگی مناسبی نسبت به سال گذشته داشته‌اند نیز ۲۲ استان دارای کاهش بارش هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *