خشکسالی عشایر آذربایجان غربی را با مشکل علوفه مواجه کرد

مدیرکل امور عشایر آذربایجان غربی گفت: ۴۰۰ میلیارد ریال برای رفع مشکل آب شرب عشایر استان در نظر گرفته شده است.

علی ناجی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: امسال برای مقابله با بحران خشکسالی و تامین آب شرب مورد نیاز برای عشایر از اعتبارات ملی حدود ۱۱۰ میلیارد ریال و از اعتبارات استانی حدود ۲۹۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است که با تخصیص این اعتبارات امید است بتوانیم مشکلات آب شرب عشایر را تا حدودی برطرف کنیم.
   
وی به خسارت وارده به جامعه عشایری بر اثر خشکسالی شدید در سال زراعی جاری اشاره کرد و ادامه داد: خشکسالی به حدی بالا بوده که عشایر در تأمین علوفه حتی در مراتع خود با مشکل روبه‌رو بوده و به همین دلیل مجبور شدند زودتر از اتمام تقویم کوچ از ییلاقات خارج شوند.

ناجی اظهار کرد: عشایر در تولید و ارتقای اقتصاد استان و کشور نقش اساسی دارند و ما وظیفه خدمت به این قشر مدافع نظام را داریم و انتظار می‌رود با حمایت مسؤولین راه دسترسی عشایر به ییلاقات هموار شود. انجام تعهدات و وظایف دستگاههای اجرائی در توسعه مناطق عشایری و ارتقای شاخص های برخورداری و رفع محرومیت از جامعه عشایری با همکاری دستگاه‌های اجرائی امکان پذیر است.

وی با بیان اینکه دولت در صدد توسعه زیرساختها برای حمایت از عشایر است، افزود: ایجاد مدارس، تامین آب شرب و برق ، احداث جاده های ارتباطی و… نمونه ای از تلاش‌های دولت برای حمایت از عشایر استان است.

ناجی افزود: طی سال جاری ۲۰ هزار تن انواع نهاده‌ دامی اعم از جو، ذرت و ….بین عشایر استان توزیع شده است.                                                                                                                                                                    

مدیرکل امور عشایر استان بیان کرد: با تدابیر انجام شده، حدود ۳۲ درصد از کارت شناسایی و تردد دام عشایری استان صادر شده است و عشایر از طریق سامانه اعلام شده و تشکل‌های عشایری برای دریافت کارت مذکور در اسرع وقت اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *