همدان با بی‌سابقه‌ترین وضعیت خشکسالی مواجه است

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با بیان اینکه با بی‌سابقه‌ترین وضعیت خشکسالی مواجه هستیم از شناسایی ۲۶ حلقه چاه آب کشاورزی قابل استفاده به منظور اجرای طرح اضطراری تامین آب شرب شهر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، منصور ستوده عصر امروز در کمیته راهبردی مدیریت آب شهرستان همدان با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه تامین اضطراری آب شهر همدان با همکاری شرکت آب و فاضلاب اظهار کرد: با بی‌سابقه ترین وضعیت خشکسالی و کمبود منابع آب در مرکز استان مواجهیم.

وی با بیان اینکه میزان ذخیره فعلی موجود در سد اکباتان ۴.۷ میلیون متر مکعب است افزود: از این میزان ۲ میلیون متر مکعب هم قابل استفاده نیست و میزان برداشت آب این سد را از یک‌هزار و ۲۰۰ لیتر در ثانیه به ۸۹۰ لیتر کاهش دادیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان از شناسایی ۲۶ حلقه چاه آب کشاورزی قابل استفاده به منظور اجرای طرح اضطراری تامین آب شرب شهر خبر داد و افزود: هم اکنون پنج حلقه چاه آب در اختیار در منطقه خالقوردی و چهار حلقه چاه کشاورزی اجاره‌ای با ظرفیت ۲۰۰ لیتر در ثانیه وارد مدار شده است.

وی خواستار همکاری شرکت توزیع برق در راستای تسهیل در بهره‌برداری برخی از چاه‌های کشاورزی شد و افزود: تعداد قابل توجهی از بهره‌برداران چاه‌های کشاورزی ضمن اعلام آمادگی همراهی لازم را دارند و آب‌منطقه‌ای نیز حمایت لازم از این کشاورزان را در دستور کار دارد.

*برنامه مدیریت فشار آب شبانه به روزانه تغییر کند

معاون بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب استان همدان نیز با اشاره به تداوم اعمال مدیریت فشار، گفت: تا زمانی که وضعیت مخازن ذخیره آب به مقدار قابل قبول نرسد این نوع از مدیریت فشار  ادامه دار خواهد بود.

حمید رضا نیکداد افزود: موضوع اعمال مدیریت فشار در ساعاتی که نیاز آبی مشترکین کمتر احساس میشد در دستور کار قرار گرفت که بر همین اساس اعمال مدیریت فشار از ساعت ۱۱ شب تا ۴ صبح اجرایی شد اما هم اکنون با توجه به کاهش دما و استفاده از پکیج لازم است برنامه مدیریت فشار آب شبانه به روزانه تغییر کند.

وی با اشاره به همکاری های انجام شده به منظور بهره برداری و انتقال آب از چاههای آب خالق وردی و چاه های کشاورزی اظهار کرد: دو حلقه چاه آب از آق حصار نیز به زودی وارد مدار می شود و تعدادی از چاه‌های کشاورزی مشکل برق دارد که نیاز به همکاری ویژه شرکت توزیع برق داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *