خسارت سنگین گرما به کشاورزی گلستانی

دبیرخانه کشاورز گلستان گفت: کشاورزان گلستانی امسال تحت تأثیر گرمای ۵۰ درجه و خشکسالی خسارت سنگین دیدند.

علی قلی ایمانی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: کشاورزان گلستانی امسال تحت تأثیر گرمای ۵۰ درجه و خشکسالی خسارت سنگین دیدند و لازم است که دولت کشاورزان را تحت حمایت خود درآورد.

دبیرخانه کشاورز گلستان ادامه داد: مدیریت بحران در وزارت کشور و همچنین وزارت کشاورزی طرح‌های خوبی برای حمایت دولت از کشاورزان داشته است که ما در حال پیگیری برای اجرایی کردن آنها هستیم.

وی کمک بلاعوض به کشاورزان، تسریع در پرداخت خسارت بیمه‌شدگان و امهال وام‌های کشاورزانی که سررسید قسط آنها در سال ۱۴۰۰ است را از مصوبات این طرح برشمرد و افزود: این موارد در دولت مصوب شده است و کشاورزان امیدوار باشند که حتماً به زودی اجرایی می‌شود.

ایمانی با توجه به خشکسالی اخیر و خالی ماندن دست کشاورزان در کشت پاییزه، استفاده از «کشاورز کارت» را راهی برای تأمین نهاده کشاورزان دانست و اضافه کرد: بانک کشاورزی منابع مالی لازم برای تامین کود و سموم شیمیایی مورد نیاز برای افزایش تولید محصولات استراتژیک، در اختیار ذی‌نفعان بخش قرار می‌دهد.

وی با بیان این مطلب که جهت رفاه حال کشاورزان هزینه‌ها بعد از برداشت محصول از کشاورزان گرفته خواهد شد، افزود: در این طرح بازرگانی دولتی هم متعهد به خرید گندم کشاورزان می‌شود.

دبیرخانه کشاورز تصریح کرد: پیش‌بینی‌های هواشناسی حاکی از آن است که پاییز خشک و کم‌آبی در انتظار گلستان است، بنابراین کشاورزانی که آب مطمئن دارند در موقع مناسب زمین‌های خود را آبیاری کرده و کشت را عقب نیندازند تا متضرر نشوند.

وی در پایان گفت: به کشاورزانی که زمین دیم دارند هم توصیه می‌کنم با توجه به نگاه هواشناسی و اصول فنی کشت انتظاری انجام بدهند و زمان کاشت را به ماه‌های اخیر پاییز موکول نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *