هوای ۹ منطقه کلانشهر مشهد در وضعیت هشدار آلودگی

هم اکنون کیفیت هوای مناطق سمزقند، شهید مفتح، خیام شمالی، شهید کریمی، الهیه، خیام جنوبی، تقی آباد، لشگر و ماشین‌ابزار در وضعیت هشدار و آلوده برای گروههای حساس قرار دارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: با افزایش حجم آلاینده‌ها در هوای تنفسی، کیفیت هوای ۹ منطقه کلانشهر مشهد در روز بیست و چهارم شهریورماه در وضعیت هشدار قرار گرفت.

تورج همتی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میانگین شاخص کنونی کیفیت هوای مشهد ۹۷ ای.کیو.آی و نشانگر هوای سالم است اما با ادامه روند موجود و در صورت عبور این شاخص از عدد ۱۰۰،کیفیت هوا وارد وضعیت هشدار و ناسالم می‌شود.

وی ادامه داد: هم اکنون کیفیت هوای مناطق سمزقند، شهید مفتح، خیام شمالی، شهید کریمی، الهیه، خیام جنوبی، تقی آباد، لشگر و ماشین‌ابزار در وضعیت هشدار و آلوده برای گروههای حساس قرار دارد اما کیفیت هوا در ۱۴ منطقه دیگر این کلانشهر در شرایط سالم است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: شایسته است شهروندان مشهدی با کاهش رفت و آمدهای غیرضرور، نقش موثر خود را در بهبود کیفیت هوای این شهر ایفا کنند.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ ای. کیو. آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای. کیو. آی نشانگر وضعیت سالم است.

همچنین قرار گرفتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای. کیو. آی به معنای آلودگی هوا برای افراد حساس و کودکان و بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ ای. کیو. آی به معنای آلودگی هوا برای همه سنین محسوب می‌شود.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای. کیو. آی نیز نشانگر وضعیت اضطراری و بالاتر از عدد ۳۰۰ هم نمایانگر وضعیت بحرانی آلودگی هواست.

روزانه افزون بر یک میلیون دستگاه خودرو در کلانشهر ۳.۵ میلیون نفری مشهد رفت و آمد می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *