ارتباط آلودگی صوتی ناشی از سیستم حمل و نقل با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد: آلودگی صوتی ناشی از سیستم حمل و نقل با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل مرتبط است.

به گزارش ایسنا، محققان در یک بررسی مشاهده کردند: قرار گرفتن در معرض آلودگی صوتی ناشی از ترافیک جاده‌ای و حمل و نقل ریلی با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل مرتبط است.

محققان در بررسی‌های متعددی آلودگی صوتی ناشی از سیستم حمل و نقل را با بروز بیماری‌هایی از جمله بیماری قلبی، دیابت و چاقی مرتبط دانسته‌اند اما مطالعات انجام گرفته در مورد ارتباط آلودگی صوتی ناشی از سیستم حمل و نقل با زوال عقل محدود بوده و یافته‌های موجود در این رابطه متناقض است.

اکنون گروهی از محققان در مطالعه‌ای که دو میلیون بزرگسال در آن شرکت داشتند و طی یک دهه انجام گرفته، به این نتیجه رسیدند افرادی که در مناطقی با میزان آلودگی صوتی زندگی می‌کنند با خطر زوال عقل به ویژه بیماری آلزایمر روبرو هستند.

یافته‌های این مطالعه در نشریه پزشکی BMJ منتشر شده است.

محققان در این بررسی ارتباط بین مواجهه طولانی مدت با ترافیک جاده‌ای و آلودگی صوتی ناشی از ترافیک جاده‌ای و حمل و نقل ریلی و خطر زوال عقل را بین دو میلیون بزرگسال بالای ۶۰ سال و ساکن دانمارک بین سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۷ مورد مطالعه قرار دادند.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، در این مطالعه مشخص شد ۱۲۱۶ مورد از ۸۴۷۵ مورد زوال عقل ثبت شده در دانمارک طی سال ۲۰۱۷ ناشی از آلودگی صوتی سیستم حمل و نقل بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *