هوای مشهد بسیار ناسالم شد/ آلودگی هوای مشهد منشأ برون استانی دارد

امروز در حالی‌که آلودگی هوای مشهد لحظه‌ای در حال افزایش است، مسئول محیط زیست و توسعه پایدار شهری شهرداری مشهد منشاء این الودگی را برون استانی عنوان کرد و از شهروندان خواست در شرایط فعلی در منزل بمانند و در حالت ضروری حتما از ماسک‌های فیلتردار استفاده کنند.

محمد پذیرا در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد، در خصوص اوج‌گیری آلودگی امروز این کلانشهر اظهار کرد: آلودگی در فصل گرما بیشتر از نوع فیزیکی بوده و ناشی از طوفان‌‌های گرد و غبار و در نیمه دوم سال بیشتر شیمیایی و ناشی از تجمع آلاینده‌های تولید شده از سوخت‌های فسیلی هستند.

مسئول محیط زیست و توسعه پایدار شهری شهرداری مشهد تشریح کرد: با توجه به قرارگیری مشهد میان کانون‌های گرد و غبار به خصوص در شمال صحرای قره‌قوم و شرق افغانستان(تایباد) و وقوع جریانات شمالی بر روی خراسان رضوی و جابجایی هوا، موجب تولید گرد و غبار و افزایش سرعت باد شده و این گرد و غبار تولید شده به مشهد رسیده است.

وی متذکر شد: بیماران قلبی و ریوی و به ویژه بهبودیافتگان کرونا بهتر است با توجه به افزایش آلاینده‌های جوی، در منزل بمانند و در حالت ضروری اکر از منزل خارج شدند حتما از ماسک‌های فیلتردار N۹۵ استفاده کنند چراکه ماسک‌های معمولی توان به دام انداختن و جلوگیری از ورود ذرات کوچکتر از ۲/۵ میکرون را ندارند.

مسئول محیط زیست و توسعه پایدار شهری شهرداری مشهد در پایان در پاسخ به این شبهه مبنی بر اینکه آیا وضعیت سوخت نیروگاه‌ها تغییر پیدا کرده که مدتی است هوا آلوده و اکنون به اوج خودش رسیده است؟ عنوان کرد: در فصل گرم سال با توجه به وجود گاز طبیعی، نیروگاه‌ها از این سوخت استفاده می‌کنند و فقط در زمان سرویس و نگهداری از مازوت استفاده می شود؛  البته به صورت محدود در چند روز و مجددا گاز طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد، این گرد و غبار منشا برون استانی داشته و دلیل آن سوخت نیروگاه‌ها نیست.

گفتنی است؛ شاخص کیفی هوای مشهد که صبح با عدد ۱۸۸ در شرایط قرمز و ناسالم بود طی فقط چهار ساعت هم اکنون با عدد ۲۰۸ در شرایط بنفش و بسیار ناسالم قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *