آتش در سایت گوزن زرد ایرانی / حریق جنگل‌های کرخه

رئیس پارک ملی کرخه جزئیات وقوع حریق در جنگل‌های کرخه و سایت گوزن زرد ایرانی را تشریح کرد.

محمد الوندی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: روز گذشته (۱۳ شهریورماه) حریقی در وسعت حدود ۴ تا ۵ هکتار در بخش حفاظت‌شده جنگل‌های کرخه در محدوده شوش رخ داد که حدود ساعت ۲۰ دیشب پس از چهار ساعت ادامه آتش‌سوزی، این حریق مهار شد.

وی افزود: در همان حوالی یعنی حدود ساعت ۲۰ شب گذشته، جنگل‌های کرخه در سایت گوزن زرد نیز دچار حریق شد. برای مهار این حریق به لودر نیاز داشتیم و تامین لودر تا ساعت ۱۲ بامداد طول کشید اما در این بازه زمانی خطر را در بخش‌های نزدیک به محل نگهداری گوزن‌های زرد و محل‌های دارای حساسیت رفع کردیم.

رئیس پارک ملی کرخه گفت: سایت گوزن زرد دارای دو بخش ۷۰ هکتاری و حدود ۵ هکتاری است که بخش اول تخلیه شده است و گوزنی در آن نگهداری نمی‌شود. در حال حاضر آتش به بخشی که گوزن‌های زرد نگهداری می‌شوند نرسیده و این محل، در امان است.

آتش سوزی در جنگل‌های کرخه در شوش

وی افزود: در پی وزش باد، مجددا آتش شعله‌ور شد که احتمالا در ساعات آینده حریق مهار می‌شود.

الوندی با بیان اینکه هنوز خسارت این حریق برآورد نشده است، گفت: این حریق در وسعت ۲۵ تا ۳۰ هکتار رخ داده است و تقریبا در هر ۱۰ مترمربع یک درخت وجود دارد. در چنین آتش‌سوزی‌هایی آسیب دیدن آشیانه‌های پرندگان، خزندگان و جوندگان نیز زیاد است.

وی بیان کرد: احتمال عمدی بودن وقوع این حریق وجود دارد و شاید به دلیل اینکه به دامداران منطقه اجازه نداده‌ایم دام‌های‌شان در این محدوده چرا کنند، به دلیل لج و لج‌بازی این کار را کرده باشند.

آتش سوزی در جنگل‌های کرخه در شوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *