هشدار احتمال وقوع سیل در گلستان

هواشناسی گلستان از مردم و به ویژه گردشگران خواسته است که از تردد و اسکان در حاشیه رودخانه‌ها، مسیل‌ها و صعود به کوهستان خودداری کنند و دامداران از جابجایی احشام و گله برای چرای دام به علت احتمال برخورد صاعقه در مناطق مرتفع خودداری کنند.

مدیرکل هواشناسی گلستان نسبت به جاری شدن روان‌آب، سیلاب محلی و نقطه‌ای در ساعات بعد از ظهر و اوایل جمعه شب به ویژه در دامنه ها و ارتفاعات جنوبی استان هشدار داد.

نور بخش داداشی  شامگاه روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به ورود سامانه ناپایدار جوی  و شکل گیری جریانات مرطوب شمالی همراه با عبور متناوب امواج در تراز میانی جو احتمال بارش‌های رگباری و وقوع سیل ناگهانی  را محتمل دانست.

 وی گفت که بر اثر فعالیت این سامانه احتمال بارش های نقطه ای بین ۳۰ تا ۴۰ میلیمتر در بازه های زمان کوتاه  و  احتمال آبگرفتگی معابر وجود دارد.

داداشی افزود : رگبار و رعد و برق، وزش باد نسبتاً شدید، کاهش محسوس دما و در برخی مناطق احتمال بارش تگرگ از پیامدهای این سامانه است.

مدیرکل هواشناسی گلستان از مردم و به ویژه گردشگران خواسته شده است که از تردد و اسکان در حاشیه رودخانه‌ها، مسیل‌ها و صعود به کوهستان خودداری کنند و دامداران از جابجایی احشام و گله برای چرای دام به علت احتمال برخورد صاعقه در مناطق مرتفع خودداری کنند. 

 هواشناسی گلستان  ۱۱ ایستگاه سینوپتیک، ۲۱ ایستگاه اقلیم شناسی، ۸۱ ایستگاه باران سنجی، ۲۶ ایستگاه خودکار، ۱۳ ایستگاه باران سنجی بر خط، یک ایستگاه جاده‌ای (خوش ییلاق)، یک ایستگاه جو بالا، یک سامانه کت وان (فرودگاهی)، دو سامانه پایش گرد و غبار، دو سامانه تشعشع سنجی (اینچه برون و مراوه تپه) و یک سکوی دریایی دارد.

استان گلستان واقع در شمال کشور دارای تنوع اقلیمی از نیمه مرطوب معتدل تا نیمه خشک و خشک و گرم و سرد می باشد که بارندگی آن از ۱۵۰ تا ۸۵۰ میلی متر متغیر و موقعیت طبیعی این استان شامل کوهستان های مرتفع، دشت هموار، مناطق پست، شوره زار، جنگل، مرتع و دریاست…

در گلستان یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر در ۳۳ نقطه شهری و هزار و ۷۵ روستا سکونت دارند که از طریق کشاورزی و دامپروری تامین معاش می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.