۲۸ هزار هکتار جنگل طبیعی بنه در رشتخوار نیازمند حمایت

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رشتخوار گفت: از ۴۲۰ هزار هکتار مساحت جنگل‌های رشتخوار ۲۸ هزار هکتار آن جنگل طبیعی بنه و ۱۷ هزار هکتار دیگر جنگل بیابانی بوده که نیازمند حمایت، برنامه‌ریزی و نظارت است.

حسین عبدالله زاده بیان کرد: ذخیره‌گاه جنگلی بنه در  روستای سعادت آباد رشتخوار با ۲۰۰۰ هکتار مساحت یکی از غنی‌ترین ذخیره‌گاه های شرق کشور محسوب می‌شود.

وی به ویژگی‌های این درخت مقاوم پرداخت و گفت: در صورت تقاضا و ارائه طرح برداشت بنه امکان جمع آوری این محصول در سطح ۳۰۰۰ هکتار قابل بررسی فنی است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رشتخوار پیش بینی کرد در حالت عادی و با در نظر گرفتن تمام شرایط امکان تولید و برداشت ۲۰ کیلوگرم محصول بنه در هر هکتار است که حدودا به ۶۰ تن برداشت برای هر سال یک بار امکان پذیر است.

وی رقم ۳۰ میلیارد ریال را با اشتغال ۱۰ نفر جهت جمع‌آوری محصول بنه شهرستان از ارزش‌های اقتصادی این محصول برشمرد و افزود: این محصول به لحاظ طبی دارای طبع گرم و خشک است و در فصل سرد سال استفاده می‌شود.

بر اساس گزارش روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی عبدالله زاده خاطرنشان کرد: بنه به دلیل داشتن اسیدهای آمینه قوی همواره در غذاهای محلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای ویتامین های گروه A-B-E-D نیز است همچنین در کاهش کلسترول خون، قند خون، تقویت سیستم ایمنی بدن و روغن آن برای مرهم دردهای مفاصل و سایر موارد مفید و ارزشمند کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *