خشکسالی و کاهش ۷۶ درصدی خرید تضمینی گندم در خراسان رضوی

مدیر کل اداره غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی با اشاره به خرید تضمینی بالغ بر ۱۰۰ هزار تن گندم در استان گفت: ارزش ریالی گندم‌های خریداری شده بالغ بر ۵ هزار و ۷۲ میلیارد ریال است که بیش از ۵ هزار و ۷۱ میلیارد ریال، یعنی ۹۹.۹۹ درصد از مطالبات گندمکارن به حساب آن‌ها واریز شده است.در سال جاری به دلیل کاهش نزولات جوی و به دنبال آن کاهش تولید، خرید گندم در استان ۷۶ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است.

حمیدرضا نوری در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص میزان خرید تضمینی گندم در استان اظهار کرد: از ۲۶ اردیبهشت ماه سال جاری خرید تضمینی گندم در ۵۵ مرکز خرید شروع شده است. مراکز خرید شامل سیلوهای دولتی و خصوصی، سیلوها و انبارهای جوار کارخانه‌های آرد و انبارهای تعاون روستایی در استان بوده است.

خرید تضمینی بیش از ۱۰۰ هزار تن گندم در خراسان رضوی 

وی افزود: تا امروز یکصد هزار و ۷۲۴ کیلوگرم گندم مازاد بر نیاز کشاورزان طی ۱۳هزار و ۲۹۴ محموله خریداری شده است. 

بیش از ۹۹ درصد مطالبات گندمکاران خراسان رضوی پرداخت شده است

مدیر کل اداره غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی عنوان کرد: ارزش ریالی گندم‌های خریداری شده بالغ بر ۵ هزار و ۷۲ میلیارد ریال است که بیش از  ۵ هزار و ۷۱ میلیارد ریال یعنی ۹۹.۹۹ درصد از مطالبات گندمکارن به حساب آن‌ها واریز شده است. در سال جاری به دلیل کاهش نزولات جوی و به دنبال آن کاهش تولید، خرید گندم در استان ۷۶ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است. 

مدیر کل اداره غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی تصریح کرد: در سال جاری گندم مازاد بر نیاز کشاورزان با احتساب ۴ درصد افت مفید و ۱ درصد افت غیر مفید و با افزایش ۶۰ درصدی نسبت به قیمت خرید تضمینی سال گذشته با قیمت ۵۰ هزار ریال خریداری شد که با توجه به کیفیت مناسب گندم استان، متوسط قیمت هر کیلو گندم در استان  ۵۰ هزار و ۳۵۴ ریال است.

نوری ادامه داد: بیشترین گندم تضمینی خریداری شده از شهرستان‌های تربت جام به میزان  ۲۰ هزار ۸۴ تن، جغتای ۱۵ هزار و ۱۳۹ تن،  فریمان ۱۰ هزار و ۵۵۰ تن، جوین ۸۷۳۰ تن و مشهد ۸۷۱۸ تن بوده است. تا زمانی که گندم برای عرضه وجود داشته باشد مراکز دولتی در سطح استان اقدام به خرید گندم می‌کنند. در حال حاضر تنها مراکز دولتی خرید گندم تضمینی را در استان انجام می‌دهند. 

خراسان رضوی از نظر ذخیره استراتژیک گندم مشکلی ندارد 

وی ادامه داد: در حال حاضر از نظر ذخیره استراتژیک گندم در خراسان رضوی مشکلی وجود ندارد و برنامه حمل گندم از سایر استان‌های جنوبی به استان ما به صورت ریلی در حال انجام است و محموله‌های گندم به استان وارد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *