۳۰ هکتار طبیعت خراسان رضوی از ابتدای امسال طعمه حریق شدند

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت:طی ۶ رخداد جداگانه، دامنه آتش‌سوزی در مناطق زیست محیطی تحت حفاظت این استان از ابتدای امسال به ۳۰ هکتار رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، ابوالفضل شعبانی گفت:طی ۶ رخداد جداگانه، دامنه آتش‌سوزی در مناطق زیست محیطی تحت حفاظت این استان از ابتدای امسال به ۳۰ هکتار رسیده است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی افزود: حضور و اقدام به‌هنگام نیروها برای مهار موارد آتش‌سوزی در این استان موجب شده امسال حتی با وجود تداوم پدیده خشکسالی موارد حریق در طبیعت خراسان رضوی و خسارات ناشی از آن به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

وی ادامه داد: میزان آتش‌سوزی در مناطق تحت حفاظت امسال در مقایسه بامدت مشابه پارسال بیش از ۸۰ درصد کاهش دارد.

شعبانی گفت: همچنان احتمال شعله‌ور شدن آتش در مناطق زیست محیطی تحت حفاظت در خراسان رضوی به علت استمرار وضعیت خشکسالی، گرمای هوا و خشکیدن پوشش گیاهی در سطح طبیعت وجود دارد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: همکاری مردم اعم از روستاییان، عشایر و گردشگران امر بسیار مهم و موثری در جلوگیری از آتش‌سوزی عرصه‌های طبیعی و یا مهار آن است زیرا چنین کمک‌هایی از ایراد خسارت سنگین در محیط زیست ممانعت می‌کند.

وی گفت: علاوه بر گرمای هوا و وقوع آتش سوزی در چنین شرایطی، خطاهای انسانی و بی‌توجهی گردشگران در برافروختن آتش در مناطق از عوامل مهم ایجاد آتش سوزی محسوب می‌شود که به استناد بند «ه‌» ماده ۱۳ قانون شکار و صید کسانی که عملکرد آنها موجب ایجاد آتش در مناطق تحت حفاظت و چهارگانه شود به ۹۱ روز تا سه سال حبس محکوم می‌شوند.

شعبانی از شهروندان و گردشگران طبیعت خواست در صورت ورود به طبیعت از رها کردن ته سیگار، افروختن آتش در عرصه‌ها، رهاسازی شیشه شکسته، ظروف فلزی و رفتارهای خطرآفرین مشابه خودداری کنند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: مردم در صورت مشاهده حریق در محیط زیست، مراتب را به فوریت از طریق سامانه تلفنی ۱۵۰۴ مربوط به اداره‌کل منابع طبیعی یا سامانه تلفنی۱۵۴۰ سازمان حفاظت محیط زیست و یا شماره همراه ۰۹۱۵۹۰۵۵۹۷۰ اطلاع‌رسانی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *