تشدید فرونشست زمین در تهران

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: در حال حاضر سفره‌های زیرزمینی شهر تهران حدود ۳۵۰ میلیون متر مکعب ظرفیت دارد که نیمی از آن صرف آبیاری فضای سبز و حدود۹۰ میلیون متر مکعب صرف آبیاری چمن‌ها می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، تشدید فرونشست زمین به یکی از چالش ها و معضلات شهرهای دنیا تبدیل شده است و سالانه 100ها شهر دچار این پدیده می شوند ؛ طبق تحقیقات انجام‌شده نیز فرونشست یا غرق تدریجی زمین تا سال 2040 می‌تواند 19 درصد جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار دهد.

طبق گزارش گاردین، شهرهای ایران میان شهرهای با بالاترین نرخ‌های فرونشست در جهان قرار دارند که هر سال 25 سانتی‌متر به زیر زمین سقوط می‌کنند. مشخص است دوره‌های طولانی خشکسالی می‌توانند تخلیه آبخوانهای زیرزمینی را سرعت ببخشد و به فرونشست بیشتر دامن بزند.

سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در این باره می گوید: در حال حاضر سفره‌های زیرزمینی شهر تهران حدود 350 میلیون متر مکعب ظرفیت دارد که نیمی از آن یعنی حدود 175 میلیون متر مکعب صرف آبیاری فضای سبز میشود و از این رقم حدود90 میلیون متر مکعب به آبیاری چمن‌ها اختصاص می یابد. این در حالی است که مدیریت شهری میتواند با به کارگیری گونه های دیگر گیاهانی مانند شبدر میزان آب مصرفی را بسیار کاهش داد.

وی با اشاره به اینکه فرونشست زمین سال به سال به دلیل تشدید خشکسالی و برداشت آبهای زیرزمینی افزایش می یابد و مخاطرات شهری را افزایش میدهد، میگوید: یکی از راهکارهای مناسب موجود برای کاهش وضعیت مذکور این است که بهره برداری از پساب ها را افزایش دهیم. در حال حاضر تنها  منطقه از شهر تهران در این زمینه فعالیت های خوبی داشته اند اما سایر مناطق میتواند با بهره برداری بیشتر از پساب ها، برداشت کمتری از آب های زیرزمینی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *