خشکسالی ۱۳۰ میلیارد تومان به حوزه عشایری خراسان شمالی خسارت وارد کرد

مدیر کل امور عشایری خراسان شمالی گفت: خشکسالی و کاهش شدید بارندگی ها در سال جاری ۱۳۰ میلیارد تومان به حوزه عشایری این استان در سال جاری خسارت وارد کرد.

محمدرضا قلی پور در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: خشکسالی موجب کاهش شدید تولید علوفه در مراتع و بخش ییلاقی استان شده است و به همین دلیل در فصل تابستان که دام ها از علوفه موجود در مراتع استفاده می کردند طی امسال دامداران عشایری موجب تغذیه دستی دام های خود شده اند.

وی افزود: از سوی دیگر افزایش بالای قیمت نهاده های دامی و کمبود آن نیز برای دامداران عشایری مزید بر علت بود و سبب شد که هزینه های زیادی را برای تامین نهاده های دامی مورد نیاز دام های خود پرداخت کنند.

قلی پور ادامه داد: همچنین بالا بودن قیمت نهاده های دامی و کمبود آن سبب شده تا تعدادی از دامداران برای تامین آن با مشکل مواجه شوند و به همین دلیل تصمیم بر فروش آن گرفتند که همین امر سبب شد تا قیمت دام های زنده به شدت کاهش یابد و حتی دلال ها به صورت مدت دار دام را از دامدار خریداری کند.

وی با اشاره به اینکه خراسان شمالی جزء هشت استان کشور یاد شده که خسارت های زیادی را بابت خشکسالی متحمل شده است، بیان کرد: در همین راستا با کمک شرکت پشتیبانی امور دام طرح خرید تضمینی دام عشایری در این استان انجام شد تا هفته گذشته شش هزار و ۵۰۰ راس دام عشایری به صورت تضمینی خریداری شد.

این مقام مسئول بیان کرد: این طرح با هدف جلوگیری از کاهش قیمت دام زنده صورت گرفته است که البته طی چند روز قیمت دام افزایش یافت اما دوباره با روند نزولی مواجه شد که خرید دام تا رسیدن به هدف مذکور ادامه می یابد.

وی ادامه داد: خشکسالی بر منابع آبی مورد استفاده عشایری استان نیز تاثیرگذاشته است و موجب خشک شدن و یا کم آب شدن آن ها شده است.

قلی پور خاطرنشان کرد: طی ۲۵ سال گذشته هیچ گاه آبرسانی به صورت سیار به سامانه عرفی عشایر انجام نشده که امسال این امر انجام شد و طی امسال بیش از دو هزار و ۷۴۰ سرویس آب به صورت سیار برای خانواده های عشایری بر سر سیاه چادرها منتقل شده است.

وی تصریح کرد: کمبود آب علاوه بر اینکه به خانواده ها و دام ها ضرر زیادی رسانده است تاثیرات اقتصادی بدی را نیز به همراه داشته است که یکی از آن ها بروز بیماری دام و کاهش وزن آن ها بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *