شبیخون کرونا/ بحران در حال تبدیل شدن به فاجعه‌ای بی‌سابقه

کرونا با قدرت تمام می‌تازد، آمار ابتلا و فوتی‌های ناشی از این بیماری به‌طور چشمگیری در حال افزایش است، فیلم سینمایی کرونای هندی با سرعت در جلوی چشمان همه در حال نمایش است، اما به‌نظر می‌رسد دیدن این صحنه‌های ناگوار برای بسیاری از افراد جامعه عادی شده و دیگر تمایل چندانی برای گوش سپردن به هشدارها و توصیه‌ها ندارند.

به گزارش ایسنا، عادی‌انگاری‌های مردم و حضور بی‌مهابای آن‌ها در مجالس شادی، عزا، دورهمی‌های خانوادگی، اجتماعات گوناگون، مسافرت‌ها و … موجب شده تا در پیک‌های کرونایی متعدد تَر و خشک باهم بسوزند، پیک پنجم کرونا شاید در بین سایر پیک‌ها تاکنون پرتلفات‌ترین پیک کرونایی شناخته شده است و هم‌چنان این پیک به قله خود هم نرسیده و ادامه دارد.

آمار مبتلایان به کرونا روز به روز در حال افزایش است، ظرفیت بیمارستان‌های چهارمحال و بختیاری تکمیل شده است، دیگر جایی برای پذیرش بیماران جدید وجود ندارد، اما با وجود هشدارها هم‌چنان عده‌ای اصرار بر کوبیدن بر طبل بیخیالی دارند، کادر درمان دیگر توانی برای ادامه راه ندارند، تداوم شرایط بحرانی کرونا شرایط را برای کادر درمان دشوارتر می‌کند.

شرایط کرونایی در چهارمحال و بختیاری رو به وخامت است و تا زمانی‌که بر روی یال صعودی ابتلا به کرونا قرار داریم، باید این شرایط را تحمل کنیم، به‌طور میانگین روزانه ۱۵۰۰ بیمار مشکوک به کرونا به مراکز درمانی استان مراجعه می‌کنند و تنها افرادی بستری می‌شوند که حال عمومی آن‌ها بد و وخیم باشد.

راهروهای بیمارستان مملو از بیماران کرونایی

فریدون رحمانی- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه از هفته‌های گذشته به‌طور مکرر هشدارهایی مبنی بر افزایش موارد ابتلا، بستری و  فوتی‌های ناشی از بیماری کرونا در پیک پنجم داده شده بود، اظهار کرد: در هفته پیش رو باتوجه به افزایش موارد بستری و سرپایی در هفته‌های گذشته شاهد افزایش بیماران بدحال و فوتی‌های ناشی از کرونا در چهارمحال و بختیاری خواهیم بود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد افزود: وضعیت فعلی شیوع ویروس کرونا نتیجه عادی‌انگاری مردم نسبت به این بیماری است، مردم منتظر بودند که دولت محدودیت و ممنوعیت اعلام کند و دولت نیز منتظر بود تا مردم خود نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی اقدام کنند.

وی با تاکید بر اینکه وضعیت چهارمحال و بختیاری از نظر شیوع بیماری کرونا فوق بحرانی است، بیان کرد: تمام تخت‌های در نظر گرفته شده برای بستری بیماران کرونایی در مراکز درمانی تکمیل شده است، تخت‌های جدیدی که برای بستری بیماران اضافه می‌شود در عرض چند روز و حتی چند ساعت پر می‌شود.

رحمانی افزود: راهروهای مراکز درمانی چهارمحال و بختیاری مملو از بیمار است، بیماران شهرستان فارسان و کوهرنگ برای دریافت خدمات به مرکز استان مراجعه نکنند، زیرا در مرکز استان ظرفیتی برای پذیرش بیماران کرونایی وجود ندارد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با بیان اینکه در این شرایط بیماران مبتلا به کرونا از مراجعه مکرر به مراکز درمانی خودداری کنند، خاطرنشان کرد: هر بیمار تنها به یک پزشک مراجعه کند، زیرا مراجعه به چند پزشک بار مراجعات به مراکز درمانی را به‌شدت افزایش می‌دهد.

وی یادآور شد: اگر افراد دارای تنگی نفس، تب و سرفه شدید هستند به پزشک مراجعه کنند، بستری بیمار بر اساس تشخیص پزشک انجام می‌شود.

رحمانی با بیان اینکه درخواست‌ها برای انجام سی‌تی اسکن به‌شدت افزایش پیدا کرده است، گفت: روزانه در مرکز استان نزدیک به ۵۰۰ سی تی اسکن از بیماران انجام می‌شود که این فشار شدیدی را به دستگاه‌ها وارد می‌کند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در پایان در خصوص اعمال تعطیلی یک هفته‌ای، توضیح داد: اگر مردم در منزل بمانند تا حدودی در کاهش شیوع بیماری موثر است، اما باتوجه به کوتاه بودن دوره تعطیلی تاثیر چندانی بر کاهش چشمگیر بیماران نخواهد داشت، متولیان باید بر رعایت محدودیت‌های کرونایی نظارت جدی داشته باشند و مردم نیز رعایت کنند.

روند بیماری کرونا در کشور فرسایشی شده است

مجید شیرانی- رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در تشریح آخرین وضعیت شیوع کرونا در چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: به لحاظ بالینی افرادی که در حال حاضر به کرونا مبتلا و در بیمارستان‌های استان بستری و تحت درمان هستند، حدود ۸۴۰ نفر است.

وی افزود: در روز گذشته ۱۴۵۲ بیمار  با علایم بالینی مشکوک به بیماری کرونا به مراکز بهداشتی و درمانی استان مراجعه داشته‌اند و متاسفانه روند بیماری کرونا در کشور فرسایشی شده است.

شیرانی با بیان اینکه اگر روند فرسایشی بیماری در پیک پنجم به همین شیوه ادامه پیدا کند، ممکن است این تعداد بیمار از ظرفیت‌های کادر بهداشت و درمان خارج شود و بسیاری از خدمات در سطح استاندارد به بیماران ارائه نشود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اشاره به اینکه ۷۶ بیمار مبتلا به کرونا در بخش‌های مراقبت‌های ویژه با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند، خاطرنشان کرد: فوتی‌های ناشی از بیماری کرونا در چهارمحال و بختیاری به ۱۲۸۷ نفر رسید.

وی تاکید کرد: تعطیلی یک هفته‌ای فرصت مناسبی است تا افراد مراودات خود را با سایرین کاهش دهند تا یک مقدار زنجیره انتقال ویروس در چهارمحال و بختیاری شکسته شود.

عودت خودروهای غیربومی به چهارمحال و بختیاری از مبادی ورودی

غلامعلی نوربخش- رئیس پلیس چهارمحال و بختیاری نیز، گفت: طرح ممنوعیت و محدودیت تردد خودروهای غیربومی به استان از ساعت ۱۲ ظهر روز یکشنبه همزمان با سراسر کشور آغاز شد و نیروهای راهور در مبادی ورودی و خروجی استان مستقر هستند و خودروهای غیربومی را با قوت به مبدا بازگشت می‌دهند.

وی بیان کرد: تنها افراد در بحث قضایی، پزشکی و کارکنان به واسطه شغل از استان‌های مجاور امکان ورود به چهارمحال و بختیاری از استان‌های مجاور را دارند.

با اعمال محدودیت‌های کرونایی از تاریخ ۲۵ لغایت ۳۰ مردادماه فعالیت تمام گروه‌های شغلی دو، سه و چهار مجاز نیست و این موضوع به بازاریان نیز اطلاع‌رسانی شده است.

در این ایام محدودیت‌های کرونایی تنها سوپرمارکت‌ها، خوار و بارفروشی‌ها، نانوایی‌ها، میوه‌فروشی‌ها، مرغ و گوشت فروشی‌ها، لبنیات فروشی‌ها، رستوران‌ها به‌صورت بیرون‌بر، لوازم بهداشتی و پزشکی فروشی‌ها و تعویض روغن و مکانیکی‌ها مجاز به فعالیت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *