مساحت بیابان‌های آران و بیدگل ۳ برابر میانگین کشوری است

رئیس واحد بیابان اداره منابع طبیعی آران گفت: مساحت بیابان‌های آران و بیدگل سه برابر میانگین کشوری است و نیازمند مساعدت مسئولان برای مبارزه با بیابان‌زایی با کاشت جنگل هستیم.

حمید گل آرایی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: گفت: از سال ۱۳۴۹ با همکاری مردم محلی نهضت مقابله با بیابان‌زایی در آران و بیدگل آغاز شد و ماحصل ۵۰ سال فعالیت کنترل فرسایش شدید خاک با کمک ۱۲۰ هزار هکتار جنگل است.

وی افزود: این جنگل‌ها بیشتر از نوع جنگل‌های دست کاشت تاغ، قره داغ، اشنیان و اسکنیل هستند که موجب شده کویر آران و بیدگل به دشتستانی با ویژگی‌های خاص طبیعی تبدیل شود.

فعالیت‌های نمایشی بیابان زدایی

رئیس واحد بیابان اداره منابع طبیعی آران و بیدگل با اشاره به اینکه ۶ درصد از جنگل‌های دست کاشت کشور و ۴۰ درصد از جنگل‌های استان بیابانی اصفهان در آران و بیدگل واقع شده است، گفت: این امر موجب شده که آران و بیدگل به عنوان ویترین فعالیت‌های بیابان زدایی در کشور مطرح باشد.

رئیس واحد بیابان اداره منابع طبیعی آران و بیدگل در ادامه به وجود ۱۰۹ هزار هکتار دیگر بیابان در آران و بیدگل اشاره کرد و گفت: این میزان سه برابر میانگین کشوری است و بر این اساس همچنان نیازمند مساعدت مسئولان برای مبارزه با بیابان‌زایی با کاشت جنگل هستیم.

وی ادامه داد: با وجود برنامه‌ریزی مجدد برای مقابله با کانون‌های بحرانی فرسایش بادی در بخش‌های مختلف شهرستان اما اعتبارات ما برای فعالیت‌های گسترده در این زمینه بسیار ضعیف است و همین امر موجب فعال شدن بخش‌های از کانون‌های بحرانی در مناطق سفید شهر و حسین آباد شده است.

اجرای طرح مقابله با فرساش خاک در سفیدشهر

وی افزود: هم اکنون طرح مقابله با فرسایش خاک در ۲۰۰ هکتار از اراضی بیابانی شمال سفید شهر با بیش از دو میلیارد تومان در حال اجرا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *