خشکسالی و گرمای هوا علت احتمالی آتش‌سوزی در هایقر فارس؛ ۲۰۰ هکتار از مراتع سوخت

آخرین آتش‌سوزی در استان فارس مربوط به تنگه هایقر شهرستان فیروزآباد بود که پس از ۲ روز با ۳ فوتی و ۲ مصدوم و سوختن ۲۰۰ هکتار از مراتع مهار شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از   شیراز  ، هر ساله جنگل‌ها، مراتع و منابع طبیعی در کشور به ویژه استان فارس دچار آتش‌سوزی می‌شود که علاوه بر اینکه سرمایه ملی را از بین می‌برد برای کشور و استان نیز هزینه‌‌های زیادی دارد. امسال نیز آتش‌سوزی‌ها در استان فارس از تقریبا نیمه بهار شروع شده و سبب از بین رفتن بخش زیادی از مراتع و جنگل‌های زاگرس شده است. 

 آتش‌سوزی‌ها یکی از عوامل اصلی از بین رفتن تنوع زیستی به ویژه در محدوده رشته کوه زاگرس است و آثار تخریبی این آتش‌سوزی‌ها در آینده خود را به شکل وسیعی نشان می‌دهد. افزایش فرسایش خاک، تخریب و از بین رفتن جنگل و گونه‌های گیاهی و جانوری  کاهش  توان دخیره نزولات جوی و وقوع سیل از جمله آسیب‌های ناشی از آتش‌سوزی است. به گفته کارشناسان با هر بار آتش‌سوزی تجدید حیات 10 سال گذشته جنگل‌ها از بین می‌رود.

این کارشناسان معتقدند درختان و نهال‌هایی که در عرض 10 – 15 سال  قبل از حریق شکل گرفته‌اند و نقطه امیدی برای تداوم حیات جنگل هستند با آتش‌سوزی از بین می‌روند و با این امر تجدید حیات جنگل به خطر می‌افتد. 

آخرین آتش‌سوزی در استان فارس مربوط به تنگه هایقر شهرستان فیروزآباد بود، این آتش‌سوزی از روز 11 مردادماه آغاز و پس از 2 روز که آتش وسیع تنگه را در برگرفته و خسارت جانی و مالی داشت، صبح امروز مهار شد. 

اورژانس استان فارس از آسیب و فوت 5 نفر در آتش‌سوزی منطقه «هایقر» فیروزآباد خبر داده است که بر این اساس به گفته محمدجواد مرادیان، رئیس اورژانس استان فارس  در حادثه آتش‌سوزی تنگ هایقر فیروزآباد سه تن جان باختند و دو نفر مصدوم شدند.

به گفته وی در پی وقوع آتش‌سوزی سد هایقر واقع در شهرستان فیروزآباد استان فارس، نیروهای امدادی به همراه سه دستگاه آمبولانس اورژانس به رغم سخت گذر بودن منطقه، به محل موردنظر اعزام شدند. این منطقه به دلایل نامعلوم دچار آتش‌سوزی شده و به علت وزش باد، آتش شعله‌ور و سطح وسیعی از ارتفاعات و مراتع را در برگرفت.

براساس گزارش اورژانس جان‌باختگان این حادثه ناصر بهزادی، حامد بهزادی و رضا بهزادی بودند که دچار سوختگی و در سر صحنه جان باختند همچنین «جهانبخش بهزادی» نیز با سوختگی 54 درصد از ناحیه کمر و هر دو دست دچار مصدومیت و یک نفر دیگر نیز دچار مسمومیت شده است. 

درباره این حادثه، علت وقوع آن و میزان خسارت همچنین میزان کل آتش‌سوزی‌های مراتع و جنگل‌های استان فارس از ابتدای امسال با وجود تماس‌های مکرر با مدیرکل منابع طبیعی تاکنون پاسخی دریافت نشده است. 

اما صبح امروز رحیم آزادی، مدیرکل بحران استانداری فارس در گفت‌وگو با تسنیم از حضور نیروهای حفاظت منابع طبیعی برای پاکسازی و پایش پس از آتش‌سوزی خبر داد. به گفته وی نیروهای حفاظت منابع طبیعی تا لحظه آخر در منطقه می‌مانند تا امکان شعله‌ور شدن آتش را نیز مهار کنند.

آزادی درباره علت و میزان خسارت این حادثه نیز چنین بیان کرده است که هنوز این امر مشخص نیست و نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد. 

با این حال حسین آرگیو، فرماندار فیروزآباد در گفت‌وگو با تسنیم میزان تقریبی آتش‌سوزی را 200 هکتار ذکر می‌کند و از بررسی‌های بیشتر برای برآورد دقیق خسارت خبر می‌دهد. به گفته وی هر چند علت حادثه در دست بررسی است اما انچه تاکنون به دست آمده این است که خشکسالی و گرمای هوا دلیل اصلی آتش‌سوزی بوده است. 

به گفته فرماندار فیروزآباد هر چند نمی‌توان با قاطعیت گفت اما به نظر می‌رسد که خطای عمدی و سهوی در بروز آتش نقش نداشته است. آرگیو همچنین درباره جان‌باختگان حادثه نیز می‌گوید: جان‌باختگان از عشایر منطقه یک پدر و 2 پسر دانشجو بودند که به صورت داوطلبانه برای مهار حریق اقدام کردند و متاسفانه جان خود را از دست دادند. 

براساس آخرین مصاحبه انجام شده تسنیم با عبدالحسن صمدنژاد، مدیرکل منابع طبیعی استان فارس در 31 خردادماه امسال میزان آتش‌سوزی‌ها در 1400 بیش از سال گذشته بوده است. براساس گفته‌های وی «سال گذشته به دلیل بارندگی در بهار در فروردین و اردیبهشت آتش‌سوزی نداشتیم اما امسال به دلیل عدم بارش از اواخر اسفندماه 99 آتش‌سوزی‌ها آغاز شده و همچنان نیز ادامه دارد». 

صمدنژاد در آن زمان اعلام کرده که هر چند امسال زمان شروع آتش‌سوزی‌ها جلوتر بوده اما تعداد آتش‌سوزی‌ها در مجموع کاهش داشته است» موضوعی که با توجه به عدم پاسخگویی مدیرکل منابع طبیعی استان نمی‌توان نسبت به آن با وجود آتش‌سوزی اخیر با اطمینان کامل صحبت کرد. 

به گفته وی بیشترین موارد آتش‌سوزی در شهرستان‌های کازرون، فیروزآباد، اقلید، مرودشت، ممسنی، شیراز،کوهچنار و خفر بوده و ستاد مقابله و پیشگیری از حریق در شهرستان‌های استان از سال گذشته تشکیل شده است. 

شرایط استان فارس و خشکسالی‌های متعدد و هر ساله ایجاب می‌کند که دقت و پیش‌بینی بیشتری برای موضوعات نظیر آتش‌سوزی و تجهیزات مقابله با آنها اندیشیده شود چراکه در ساعات اولیه مهار آتش بسیار مهم است در حالی که براساس خبرها در حریق تنگه هایقر درخواست بالگرد از استان بوشهر شده بود که این موضوع خود جای تامل و درنگ دارد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *