خسارت سه برابری خشکسالی نسبت به سیل ۹۸ به کشاورزی لرستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به خسارت سه برابری خشکسالی نسبت به سیل ۹۸ به کشاورزی استان، افزود: در لرستان آب تنظیم شده نداریم و این مهمترین مطالبه سازمان جهادکشاورزی از وزارت نیرو است.

اسفندیار حسنی مقدم امروز در جلسه بررسی وضعیت آب و خشکسالی لرستان که با حضور دکتر ویسکرمی، نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، خشکسالی استان طی صد سال اخیر را بی‌سابقه دانست و اظهار کرد: خسارت بالایی به بخش کشاورزی وارد شده، به‌گونه‌ای که بر اساس برآوردها شاهد کاهش ۷۰۰ هزار تنی تولیدات محصولات کشاورزی به میزان ۵۵۰۰ میلیارد تومان هستیم.

وی خاطرنشان کرد: خشکسالی به زیربخش زراعت ۲۲۰۰ میلیارد تومان، زیربخش باغبانی ۵۷۰ میلیارد تومان، زیربخش دام و طیور حدود ۱۸۰۰ میلیارد تومان، زیربخش آبزیان ۲۴۰ میلیارد تومان و به زیربخش منابع طبیعی ۵۵۰ میلیارد تومان خسارت وارد کرد.

حسنی‌مقدم با اشاره به خسارت سه برابری خشکسالی نسبت به سیل ۹۸ به کشاورزی استان، افزود: در لرستان آب تنظیم شده نداریم و این مهمترین مطالبه سازمان جهادکشاورزی از وزارت نیرو است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی لرستان ادامه داد: اگر سدهای تنظیم شده در استان داشتیم بدون شک سیل و خشکسالی این حجم از خسارت را به زیربخش‌های کشاورزی وارد نمی‌کردند.

وی آبیاری تحت فشار را راهبردی برای بهینه‌سازی مصرف آب دانست و تصریح کرد: ۱۹۰ هزار هکتار زمین آبی داریم که ۶۰ هزار هکتار آن تاکنون به سامانه‌های آبیاری نوین مجهز شده‌اند.

حسنی‌مقدم با تأکید بر توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، تحقق این مهم را مستلزم همکاری مردم دانست و افزود: همچنین توسعه باغات دیم در استان سال‌ ۹۶ برای مصرف کمتر آب شروع شد و اکنون حدود ۷ هزار هکتار باغ دیم در لرستان داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به برداشت غیرمجاز ۱۵۰۰ موتور تلمبه در کنار رودخانه کشکان، گفت: در این خصوص وزارت نیرو باید قانونی را وضع کند تا میزان برداشت مجاز و غیرمجاز مشخص شود.

 وی بیان کرد: با ایجاد سد و یا تکمیل سدهای نیمه‌تمام لرستان بخشی از مشکلات خوزستان نیز مرتفع خواهد شد.

حسنی‌مقدم خاطرنشان کرد: در زمینه ممنوعیت کشت برنج نیز قانونی ‌وجود ندارد، در حال حاضر سطح زیرکشت این محصول از ۱۲ هزار هکتار سال گذشته به ۱۰ هزار هکتار کاهش پیدا کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به درآمد بالای برنج‌کاری در مقایسه با محصولات زراعی همچون گندم، افزود: کشت برنج معیشت روستایی را تغییر داده است.

وی با اشاره به ضعیف شدن دام‌های استان به دلیل تضعیف مراتع، گفت: در این شرایط کاهش وزن و ابتلا به برخی بیماری‌ها امری طبیعی است، از این‌رو در زمینه واکسیناسیون هماهنگی‌هایی با دامپزشکی شده که در این موارد ما را کمک کنند، بنابراین نگرانی برای کاهش تولید گوشت قرمز در استان وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *