سرعت توفان شن در زابل به ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت رسید

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: صبح امروز جمعه بیشینه سرعت توفان گرد و خاک در زابل به ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت رسید و شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه این شهر را به ۶۰۰ متر کاهش داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان به نقل از روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری اظهار کرد: در سایر شهرهای شمال استان نیز توفان گرد و خاک و وزش باد شدید ادامه دارد به طوریکه از توفان شدید شعاع دید افقی در زاهک را یک‌هزار متر کاهش داده است.

وی افزود: وزش توفان گردوخاک و شن سبب کاهش شدید دید افقی در مسیرهای ارتباطی شمال استان بویژه مسیر زابل- هیرمند، زابل-زهک، زابل-نهبندان و زابل-زاهدان شده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: انتظار می‌رود وزش این توفان سبب تشکیل توده عظیم گردوغبار و نفوذ آن به غرب افغانستان و پاکستان و نوار شرقی و شهرستان های جنوبی تر سیستان و بلوچستان شود.

وی اظهارداشت: وضعیت جوی زاهدان نیز هم‌اینک غبار آلود بوده و شعاع دید افقی به دلیل نفوذ گردوغبار شمال استان به این شهر به پنج هزار متر کاهش یافته است.

حیدری افزود: بر اساس آخرین خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه حداقل تا دوشنبه پیش رو در شمال استان ادامه دارد که پیامد آن خیزش گردوخاک، کاهش شدید دید افقی، کاهش کیفیت هوا و ایجاد توده گردوغبار و نفوذ آن به عرض‌های پایین‌تر است.

وی گفت: توصیه می‌شود مردم شمال استان و مناطق درگیر توفان در زمان غبار آلود شدن هوا از ترددهای غیر ضروری در فضای باز اجتناب کنند همچنین از ترددهای جاده‌ای بویژه در مسیر زاهدان – زابل به دلیل وجود نقاط بحرانی در طول مسیر خودداری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.