هشدار درباره گرما و خشکسالی در کردستان؛ روزهای سختی را در تابستان پیش‌رو خواهیم داشت

استاندار کردستان با اشاره به هشدارهای مکرر درباره گرما و خشکسالی کم‌سابقه در تابستان گفت: روزهای بسیار سختی را پیش‌رو خواهیم داشت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، بهمن ‌مرادنیا ظهر امروز در جلسه شورای حفاظت از آب استان کردستان که در استانداری برگزار شد، با اشاره به هشدارهای مکرر درباره گرما و خشکسالی کم‌سابقه در تابستان ۱۴۰۰ اظهار داشت: روزهای بسیاری سختی را پیش‌رو خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه نه تنها استان کردستان، بلکه سایر استان‌های کشور با خطر خشکسالی و کمبود آب شرب و کشاورزی روبه‌رو هستند، گفت: از همه مردم کردستان انتظار می‌رود که با توجه به شرایط موجود، حتما در مصرف آب صرفه‌جویی کرده تا سال بدون بحران و مشکلی را طی کنیم.

استاندار کردستان با اشاره به گزارشات واصله، در صورت رعایت مردم در مصرف آب و جلوگیری از اصراف، مشکل آب شرب نخواهیم داشت تصریح کرد: باآزادسازی و انتقال سد آزاد به سد قشلاق، تراز سد پایین نخواهد آمد اما اگر مصرف بی‌رویه صورت گیرد مجددا با طعم و بوی نامطبوع روبه‌رو خواهیم شد.

وی بیان کرد: امیدواریم تا ۲۲بهمن امسال سامانه انتقال آب از سد آزاد به تصفیه‌خانه سنندج اجرایی شود تا دیگر شهروندان با مشکل طعم و بوی نامناسب آب روبه‌رو نباشند.

مرادنیا با بیان اینکه این اطمینان را به مردم داده که آبی از استان کردستان به استان‌های همجوار منتقل نمی‌شود، افزود: باید همه دستگاه‌ها، مجموعه‌ها و کشاورزان  در کاهش مصرف آب و مسدودکردن چاه‌های عمیق و نیمه عمیق غیرمجاز همکاری کنند.

وی از فعالیت 13هزار و ۸۰۰ چاه مجاز در سطح استان خبر داد و بیان داشت: باید برای جلوگیری از مصرف بی‌رویه آب، حتما کنتورهای هوشمند بر روی این کنتورها نصب شود.

استاندار کردستان با تاکید بر اینکه باید هرچه سریع‌تر از مصرف آب شرب برای فضای سبز سطح شهر سنندج و سایر استان جلوگیری شود، اظهار کرد: نباید این هزینه را به دولت و کشور تقبل کنیم و به هیچ وجه قابل قبول نیست.

وی با تاکید بر اینکه باید کارهای مخزن و عملیات لوله‌گذاری سد سقز هرچه سریع‌تر صورت گیرد، عنوان کرد: باید کارهای منابع طبیعی و آبخیزداری در دشت‌های قروه و دهگلان گسترده‌تر انجام شود تا خدایی نکرده بحرانی ایجاد نشود.

استاندار کردستان با هشدار اینکه در صورت بی‌توجهی مسئولان، خطر فرونشست و عدم‌تامین آب و روزهای ناخوشی در دشت‌های قروه و دهگلان خواهیم داشت.

وی توسعه عملیلت آبخیزداری را مهم خواند و یادآور شد: انتقال آب از سد آزاد به دشت‌های قروه و دهگلان و سد قوچم و از سد ژاده به دهگلان کار بسیار مهم و ارزشمند بوده که خطرات این حوزه را کاهش داده است.

مرادنیا توسعه استان را در گرو کشاورزی و آب دانست و تاکید کرد: از همه مسئولان استانی انتظار می‌رود در این راستا گام بردارند.

 دستور دادستان برای برخورد جدی با حفرکنندگان چاه‌های غیرمجاز در کردستان 

محمد جباری، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان نیز در این جلسه با بیان اینکه بیشترین مشکلات مربوط به حوزه آب و سطح مدیریتی در مدیریت آب وجود دارد، اظهار داشت: انتظار می‌رفت این جلسه بنا به شرایط کنونی خطر خشکسالی دوماه قبل‌تر برگزار و برنامه‌ریزی‌ها انجام می‌شد.

وی از مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان خواست جلسات سازگاری با کم‌آبی به صورت منظم برگزار شود، گفت: یکی از پارامترهای اصلی استان در زمینه مشکلات آبی دشت‌های قروه، دهگلان و بخش چهاردولی است که باید همه دستگاه‌ها در این رابطه احساس مسئولیت کنند. 

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان با تأکید بر اینکه باید برنامه‌های کوتاه، میان و بلندمدت برای مدیریت منابع آب تدوین شود، تصریح کرد: دستگاه قضا نیز براساس ماده ۹ لایحه اجرای طرح‌های عمرانی، انتظامی اجتماعی و فرهنگی سال ۵۸ و قوانین و مقررات تملک اراضی در زمینه حفاظت از منابع آبی با دستگاه‌ها همکاری لازم را داشته و هیچ مشکلی نخواهیم داشت.

وی به قانون توزیع عادلانه آب اشاره کرد و افزود: این قانون مربوط به سال ۶۱ بوده که شرایط آن زمان با اکنون بسیار تغییر یافته و باید قانون اصلاح شود.

جباری با اشاره به ماده ۲۸ قانون توزیع عادلانه آب مبنی بر اینکه انتقال به زمین‌های همجوار ممنوع است، خاطر نشان کرد: این قانون به مردم و بیت‌المال ضرر می‌زند که باید بازنگری شود.

وی بر لزوم برخورد جدی با حفر چاه‌های غیرمجاز تاکید و بیان داشت: البته ضرر و زیان مصرف غیرمجاز و افزایش سطح زیر کشت نیز کمتر از فعالیت این چاه‌ها نیست.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان  با بیان اینکه مسدود کردن چاه‌ها هزینه‌بر است، عنوان کرد: متأسفانه متخلفان هزینه مسدود کردن را پرداخت نکرده و بودجه‌ لازم برای اجرای قانون در مدیریت منابع آب برای این کار تعریف نشده است.

جباری نسبت به مصرف بی‌رویه آب در کل شهرداری‌های استان تذکر داد و گفت: یک چهارم آب شرب سنندج در شهرداری مصرف می‌شود که باید مدیریت شود.

  اذعان شهردار به مصرف ۵۵۰ لیتر آب شرب در ثانیه برای آبیاری فضای سبز سنندج  

«حشمت‌الله صیدی»، شهردار سنندج نیز در این جلسه با اشاره به اینکه این شهر از لحاظ داشتن سرانه فضای سبز به استاندارد نرسیده است، اظهار داشت: علی‌رغم اینکه در مدت سه سال گذشته ۲ مترمربع سرانه فضای سبز سنندج اضافه شده اما هنوز تا استاندارد مطلوب که مابین ۸ تا ۱۲ مترمربع است فاصله زیادی داریم.

وی با اذعان به اینکه بخشی از فضاهای سبز سنندج از آب شرب شهری به صورت مجاز و غیرمجاز آبیاری می‌شود! گفت: مطالعات اولیه و شناسایی چشمه‌ها و قنات سنندج انجام شده اما منابع آبی برای اجرای آن وجود ندارد.

شهردار سنندج با اشاره به اینکه ‌برنامه‌ای ۲۰ساله برای انجام این کار در نظر گرفته شده است، خاطر نشان کرد: قرار است تا افق ۱۴۲۰ این طرح اجرا و سرانه فضای سبز سنندج به ۱۵مترمربع ارتقاء یابد.

وی با بیان اینکه برای نخستین بار از پساب تصفیه‌خانه آب سنندج برای آبیاری فضای سبز استفاده می‌کنیم، اظهار داشت: این پروژه ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و اجرای آن نیز نیازمند 10 میلیارد تومان اعتبار است.

صیدی در پاسخ به سؤال استاندار کردستان که چه میزان آب برای آبیاری فضای سبز مصرف می‌کنید، اذعان کرد: ۵۵۰ لیتر در ثانیه.

  کاهش ۹۳درصدی بارش‌ها در کردستان؛ سالی خشک پیش‌رو داریم  

«آرش آریانژاد»، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه میزان بارش‌ها در فروردین امسال ۱۵میلی‌متر و اردیبهشت ۵میلیمتر بوده است، اظهار داشت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۸۳درصد و ۹۳درصد کاهش یافته است که در ۵۲سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

وی با اشاره به اینکه در سال آبی جاری و تاکنون ۲۹۳میلی‌متر بارش ثبت شده است، افزود: این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۴۷۷ میلی‌متر بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان با اذعان به اینکه امسال سالی خشک و سخت در حوزه مدیریت منابع آب داریم، تصریح کرد: در پنج حوضه آبریز استان ۳۶درصد کاهش بارش اتفاق افتاده و براساس پیش‌بینی‌ها از خرداد تا مردادماه نیز بارش‌ها در استان منفی خواهد بود که باید دستگاه‌ها و مردم در زمینه مصرف بهینه آب همکاری لازم را داشته باشند.

آریانژاد با اذعان به اینکه از ابتدای سال‌جاری تاکنون حجم رواناب و آب‌های سطحی استان نسبت به مدت مشابه گذشته ۵۴درصد و در مقایسه با درازمدت ۵۷ درصد کاهش یافته است، عناون کرد: تمام برنامه‌ریزی‌ها برای تأمین آب شرب مردم  و بخش کشاورزی کردستان انجام شده اما مردم نیز باید در مصرف آب صرفه‌جویی کنند.

  253 میلیون متر مکعب آب در کردستان صرفه‌جویی می‌شود   

«عرفان مومن‌پور»، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه تا سال ۱۴۰۵، 253.4 میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی می‌شود، اظهار داشت: از این میزان ۲۴۷ میلیون مترمکعب مربوط به بخش کشاورزی، ۵.۳ میلیون مترمکعب بخش شرب و مابقی نیز در بخش صنعت است.

وی افزود: از مجموع ۲۵۳میلیون متر مکعب حجم آبی، ۲۰۴میلیون مترمکعب آن مربوط به دشت‌های قروه و دهگلان و کمتر از ۴۰ میلیون مترمکعب به بقیه استان مرتبط است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان از برنامه‌ریزی هم‌پوشانی ۷۴میلیون مترمکعبی برای صرفه‌جویی بین سازمان جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه‌ای در بحث آبیاری تحت فشار خبر داد و تصریح کرد: مردم صرفه جویی در مصرف آب را در اولویت قرار دهند.

مومن‌پور با انتقاد از اینکه 300 تا ۵۵۰لیتر آب در ثانیه در سنندج برای آبیاری فضای سبز استفاده می‌شود، تأکید کرد: باید هرچه سریع‌تر شهرداری تدبیری برای ساماندهی این وضعیت اندیشیده و از آب شرب و سالم برای آبیاری پارک‌ها و فضای سبز استفاده نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *