خسارت ۴۱ هزار میلیارد ریالی خشکسالی به کشاورزی فارس

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: در سال گذشته و اوایل سال جاری خشکسالی بالغ بر۴۱ هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسارت زد.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، جعفر صبوری پور امروز در جمع خبرنگاران ابراز کرد: خسارت خشکسالی در زیربخش باغبانی ۱۹ هزار و ۴۰۰، زراعت ۱۲ هزار و ۲۰۰، زیربخش دامی ۸۵۰۰ و زیرساخت ها ۹۰۰ میلیارد ریال برآورد شد.

وی، به استفاده از امکانات و ظرفیت‌ های اتحادیه و تشکل ها برای مدیریت خشکسالی گریزی زد و افزود: جبران این خسارت علاوه بر اعتبارات استانی نیازمند اعتبارات ملی است.

به گفته صبوری پور، در سطح  استان برای مقابله و کاهش اثرات خشکسالی از محل اعتبارات استانی، ظرفیت صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری و تشکل های بخش در تامین بذر گندم، تامین کودهای آلی و پتاسه برای تقویت مزارع، تامین سوپر جاذب ها، پوشش ها، سفید کردن ساقه و هرس شدید درختان، تامین علوفه و نهاده‌های دامی برای مقابله با کم‌آبی برنامه ریزی و  اقدام شده است.

او با اشاره به اینکه به منظور بازسازی و بازتوانی بهره برداران خسارت دیده و برگشت به چرخه تولید طرح های اجرایی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تهیه شده است، بیان کرد: به منظور تخصیص اعتبار خسارت وارده با تایید استاندار به وزارت جهاد کشاورزی و کشور برای طرح در هیئت دولت ارسال شده و در حال پیگیری است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس ابراز کرد: کاهش ۴۵ درصدی نزولات جوی نسبت به بلند مدت،  علاوه بر کاهش منابع آب سطحی، باعث افت شدید منابع آب زیرزمینی و عدم تامین نیاز رطوبتی محصولات باغی، زراعی و علوفه ای منجر به بروز خسارت و کاهش تولید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *