آتش سوزی مناطق جنگلی سردشت به طور کامل مهار شد

فرماندار شهرستان مرزی سردشت گفت: آتش سوزی در برخی مراتع و اراضی جنگلی این شهرستان از روز گذشته به طور کامل مهار شده و هم اکنون مشکلی در زمینه حریق در این مناطق وجود ندارد.

اقصی نخشی پور در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت آتش سوزی مناطق جنگلی سردشت افزود: در پی وقوع آتش سوزی در بخشی از مراتع و مناطق جنگلی این شهرستان آتش سوزی در روز یکشنبه مهار شده بود اما از روز دوشنبه و سه شنبه باقی مانده آثار آتش سوزی از طریق یک فروند بالگرد از سوی هلال احمر آب پاشی و آتش سوزی به طور کامل مهار شده است.

وی با بیان اینکه این آتش سوزی بیشتر در حد فاصل مناطق ” کولسه” و “زیرمیرگ ” این شهرستان بود که به صورت مراتع نیمه مشجر بوده و شامل جنگل‌های این شهرستان نمی‌شد، اظهار کرد: همزمان با این مناطق چندین حریق دیگر نیز در این مدت در مناطق “شلماش”، “خانه خل”، “ربط ” و “قلعه رش” نیز به وقوع پیوست که بلافاصله با تلاش نیروهای امدادی مهار شد.

نخشی پور با بیان اینکه با فرارسیدن فصل گرما به دلیل عدم بارندگی و بی احتیاطی برخی شهروندان همه ساله شاهد آتش سوزی‌هایی در مراتع و جنگل‌های سردشت می‌شویم، گفت: سردشت با ۹۰ هزار هکتار جنگل و ۳۰ هزار هکتار مرتع بیشترین جنگل‌های آذربایجان‌غربی را داراست، جنگل‌های سردشت جزو جنگل‌های زاگرس شمالی است که در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی‌های اکوتوریستی و ارزش‌های زندگی دارای اهمیت زیادی است.

وی اشاره به حضور نیروهای مدیریت بحران، بسیج، هلال احمر، منابع طبیعی و نیروهای بومی و مردمی با اولین دقایق بروز این حادثه عنوان کرد: با تلاش و همت همه نیروهای بسیج، نیروهای امدادی، سپاه، هلال احمر، همیاران طبیعت، دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی و اهالی روستاهای منطقه از روز گذشته آتش سوزی مهار و از سرایت به بخش‌های دیگر جلوگیری به عمل آمد.

فرماندار سردشت با بیان اینکه از شهرهای مهاباد و پیرانشهر نیز نیروهای کمکی به منطقه اعزام شده بودند افزود: با هماهنگی نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی نیز چندین سورتی پرواز توسط بالگرد ویژه اطفای حریق در منطقه انجام گرفت و از عصر روز دوشنبه آتش سوزی به طور کامل مهار و خوشبختانه هنوز خبر دیگری مبنی بر شروع مجدد آن گزارش نشده است.

نخشی پور با بیان اینکه سرعت عمل اعضای مدیریت بحران در اطفای حریق بسیار مطلوب بود تاکید کرد: سخت گذر بودن منطقه و ارتفاعات آن از یکسو و از سویی دیگر وجود علف‌های خشک در مراتع این منطقه به اضافه وزش باد شدید، اطفای حریق را با مشکلاتی مواجه کرده بود به طوری که برای خاموش کردن آتش در برخی ارتفاعات از کوله پشتی برای انتقال گالن‌های آب جهت خاموش کردن حریق استفاده می‌شد.

وی با بیان اینکه در این حادثه در مجموع ۷۰ هکتار از مراتع نیمه مشجر دچار حریق شد و به بیش از ۶۰ اصله درخت نیز آسیب وارد شد، افزود: عوامل بروز این حادثه در دست بررسی است و در صورت مشخص شده عاملان این حادثه برخورد قانونی لازم صورت می‌گیرد.

فرماندار سردشت با اشاره به کمبود برخی امکانات اطفای حریق در این شهرستان گفت: در جلسه مدیریت بحران اخیر این شهرستان نسبت به تأمین ۲ دستگاه خودرو آتش نشانی برای استقرار در بخش وزینه و ربط، پنج دستگاه موتورسیکلت، ۴۰ دستگاه دمنده آتش، ۱۰۰ ست فلاکس بگ، ۲ ست لباس ویژه اطفای حریق و یک دستگاه نردبان درخواست شده که امیدوارم با تجهیز و تأمین امکانات بتوانیم در شرایط بحرانی موضوع را مدیریت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *