برآورد افت ۸۰۰ هزار تنی تولیدات کشاورزی کرمانشاه در پی خشکسالی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از احتمال افت بیش از ۸۰۰ هزار تنی تولیدات بخش کشاورزی استان به دلیل خشکسالی حادث شده خبر داد.

نوربخش حاتمی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: برآورد می شود امسال کاهش حدود ۸۰۵ هزار تنی تولیدات بخش کشاورزی استان را تحت تاثیر خشکسالی و کاهش نزولات جوی شاهد باشیم که این کاهش تولید همه زیربخش های زارعی، باغی، دامی، شیلات و منابع طبیعی را شامل خواهد شد.

 وی تاکید کرد: بیشترین خسارت خشکسالی را در حوزه شهرستان کرمانشاه که بیشترین تولیدات استان را به خود اختصاص می دهد، داشته‌ایم.

حاتمی با تاکید بر اینکه خشکسالی باعث محدودیت شدید منابع آبی استان شده، افزود: در پی خشکسالی منابع آب های زیرزمینی کاهش شدیدی داشته و سطح آب چشمه ها و قنوات و سراب ها و رودخانه های فصلی شدیدا افت کرده است.

وی با بیان اینکه امسال نسبت به بلندمدت کاهش حدود ۳۵ درصدی بارندگی ها را داشته ایم، گفت: بیشترین کاهش بارندگی نسبت به بلندمدت را در ایستگاه های حمیل، سرپلذهاب و کرمانشاه داشته ایم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه منابع آبی استان به ویژه در مناطق کوهستانی و ارتفاعات که کانون های اصلی تولیدات باغی و دامی هستند با افت شدید مواجه شده اند که تولیدات این بخش ها را در سال زراعی جاری به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد، گفت: به باغات استان در سطح حدود ۱۵هزار هکتار خسارت جدی وارد شده و محصولات این باغات شدیدا با افت عملکرد مواجه خواهند شد.

وی ادامه داد: باغات شهرستانهای پاوه، ثلاث باباجانی و جوانرود بیشترین خسارت را از خشکسالی دیده اند.

این مسئول سپس با بیان اینکه برای جبران خسارات ناشی از خشک سالی ۴۳۰۰ میلیارد تومان منابع اعتباری درخواست کرده ایم، گفت: این منابع اعتباری شامل تسهیلات ارزان قیمت برای جبران بخشی از خسارات وارده به بخش کشاورزی استان و نیز اعتبارات عمرانی مورد نیاز جهت کاهش اثرات زیان بار خشکسالی به ویژه در بخش زراعت خواهد بود.

وی ادامه داد: همچنین در تلاشیم تا با اقداماتی مثل امهال تسهیلات خسارت دیدگان از خشکسالی، خرید دام مازاد از دامداران و ذخیره سازی گوشت قرمز از تولیدکنندگان، از فعالین بخش کشاورزی استان حمایت کنیم.

پیگیری برای تخصیص سهمیه نهاده های دام و طیور و اخذ مجوز صادرات دام زنده به صورت کنترل شده از دیگر اقدامات در دست انجام در سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه برای حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی استان در سال جاری است که حاتمی از آنها یاد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *