خسارت خشکسالی به کشاورزان ۴۱۰۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: پیش بینی خسارت خشکسالی به کشاورزان ۴۱۰۰۰ میلیارد تومان خواهد بود که لازم است دولت تمهیدات لازم در جبران خسارت کشاورزان را در دستور کار قرار دهد.

علیرضا نظری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  اراک،با اشاره به چالش‌های پیش روی حوزه کشاورزی و وضعیت کشور در خصوص خشکسالی اظهار داشت: ظاهرا آنچه که بنده به دست آوردم طی یک تا ۲ هفته پیش وزارت جهاد کشاورزی گزارشی از وضعیت خشکسالی به دولت ارسال کرده است که از طریق حوادث غیر مترقبه به نحوی برای آن چاره اندیشی کرد.

وی افزود: در گزارشی که به بنده رسیده است بحث استهمال دیون و پرداخت وام‌های ارزان و غیره در آن ارسال شده است و در خصوص مسئله بذر هر ساله ۲۰ درصد نیاز کشور را در واقع دولت تامین می‌کرده است و ۸۰ درصد کشاورزها خودشان از محصول خود بر می‌داشتند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت موجود به نظر می‌رسد با در نظر گرفتن وضعیت قیمت و خشکسالی که اتفاق افتاده است ۱۰۰ درصد بذر مورد نیاز را از اوایل مهرماه در سطح کشور نیاز داریم که اگر اکنون برای آن چاره اندیشی نشود به یکی از بحران‌های سال آینده تبدیل می‌شود.

نظری با اشاره به مسئله علوفه گفت: ترویج تولید علوفه هیدروپونیک از جمله مسائلی است که بسیار راحت می‌توان آن را ترویج کرد و در یک محدوده‌ای با ۱۰۰ متر مربع فرد می‌تواند با هزینه‌ای خیلی اندک علوفه با کیفیت بالا تولید کند.

وی بیان کرد: بسیج سازندگی در مناطقی از کشور طرح مذکور را اجرا کرده که طرح موفقی بوده است و می‌توان ۷۰ درصد نیاز خوراک دام را با ایجاد محلی در حاشیه محله‌های دامداری تامین کرد و این حرکت می‌تواند در دستور کار باشد.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح استفاده از آب‌های ژرف تصریح کرد: با توجه به اینکه این موضوع در سیاست‌های وزارت نیرو تاکنون نبوده و با مجوزی که معاونت فناوری و علمی ریاست جمهوری انجام دادند و تجربه موفقی که در استان سیستان و بلوچستان داشته این قضیه می‌تواند به عتوان یک دستور کار جدی قرار بگیرد و روی آن سرمایه‌گذاری کرد.

نظری افزود: در جایی که آب نیست نمی‌توان معجزه کرد و بالاخره باید یک حداقلی باشد که عنوان کنیم در آن صرفه جویی کرد اما اینجا حداقل را هم در اختیار نداریم و به نظر می‌رسد یکی از این مسائل می‌تواند به این شکل حل شود.

وی با اشاره به جلوگیری از کشت‌های بدون آیش خاطرنشان کرد: در کشور وضعیت به گونه‌ای شده که سیاست‌های جهادکشاورزی این است که زمین آیش شود و بر اساس آن آیش کشت شود ولی اکنون کشاورزان هر سال همان زمینی را که می‌چینند مجدد کشت می‌کنند و به لحاظ بذر، کود و هزینه‌ها همه همان است درحالی که بهره‌وری و سطح درآمد در آن به شدت پایین است و در کشور باید برای آن سیاستی دیده شود و چاره‌ای اندیشید.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی عنوان کرد: اجرای طرح الگوی کشت جزو تکالیف برنامه ششم توسعه بوده است و درحال حاضر به سال پایانی رسیده و به طور عملی اجرا نشده است و با این وضعیت آشفته و تنش‌های آبی واقعیت این است که اکنون نباید با این موضوع با مسامحه برخورد کنیم بلکه به صورت حاکمیتی نظام باید ورود پیدا کند تا بتوان طرح الگوی کشت را در کشور پیاده‌سازی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *