خراسان رضوی با خشکسالی بی سابقه روبرو شده است

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: اکنون در شرایط خشکسالی هستیم و باید با حضور نمایندگان مصرف کننده عمده آب، برای عبور از این شرایط برنامه ریزی کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدکمال الدین میرجعفریان در نشست سازگاری با کم آبی استان اظهار کرد: سند طرح سازگاری با کم آبی استان یک نقشه راهبردی برای مدیریت اقتصاد و معیشت مردم با موضوع آب است که باید متناسب با شرایط کم آبی و پر آبی در این سند راهبردی برنامه ریزی شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان رضوی با اشاره به ویژگی‌های طبیعت و بارش‌های متغیر آن ادامه داد: این سند زمانی می‌تواند کارایی داشته باشد که پاسخگوی تمام نیازهای معیشتی، اقتصادی و کشاورزی باشد.

وی بیان کرد: باید تدابیری اندیشیده شود که در زمان وجود آب امکان ذخیره آن فراهم گردد تا در شرایط خشکسالی بتوان با مدیریت صحیح چالش‌ها را پشت سر گذاشت.

میرجعفریان افزود: باید بین عرضه و تقاضای آب رابطه مناسبی تعریف شود و به همین دلیل باید تمام آب‌های قابل استحصال همچون روان آب‌ها را نیز در این سند مورد بررسی قرار داد.

“طرح همیاران آب خراسان رضوی” که از سوی دانشگاه فردوسی و به پیشنهاد استاندار سابق خراسان رضوی تهیه شده بود سال ۱۳۹۸ در مراسمی با حضور وزیر نیرو در مشهد رونمایی شد.

این طرح با محور ارائه روشی جدید برای مدیریت آب و حکمرانی خوب در این حوزه با پشتیبانی وزارت نیرو، در پی معرفی الگویی مناسب جهت بکارگیری و مشارکت تمامی دستگاه‌های خصوصی و دولتی برای رفع بحران آب در خراسان رضوی است.

در طرح همیاران آب استان، ۱۷ راهکار برای صرفه‌جویی و استفاده بهینه از منابع آب استان درنظر گرفته شده که هدف آن تعادل گام به گام منابع و مصارف و پایش کمی و کیفی منابع آب است و در اجرای آن از ظرفیت تمامی کنشگران محلی (مسؤولان محلی، آب بران و افراد ذینفع و سمن‌ها) و دستگاه‌های اجرایی مرتبط استفاده می‌شود.

بر اساس مفاد این سند، قرار است تا سال ۱۴۰۵ کسری مخازن آب زیرزمینی در خراسان رضوی هر سال کاهش یافته و در افق پیش بینی شده به صفر برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *