بانک آب مشکل خشکسالی کشور را حل می‌کند؟

یک کارشناس حوزه آب گفت: لازمه راه‌اندازی بانک آب رعایت و حفاظت از حقوق آب است که در کشور ما اینگونه نیست، بنابراین شرایط ایجاد بانک و بازار آب را نداریم.

انوش نوری‌اسفندیاری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره موضوع خشکسالی و امکان راه‌اندازی بانک آب در کشور به‌عنوان راه‌حلی برای عبور از این شرایط اظهار داشت: ما دو سال پیاپی بارندگی داشتیم و به نوعی مردم و مسئولین مسئله کم‌آبی را فراموش کردند و حتی شایعه شد که دوره‌های ترسالی شروع شده، به همین دلیل اکنون تا حدودی غافلگیر شدیم. 

وی افزود: سازمان هواشناسی به گروه سازگاری با کم‌آبی هشدار داد و آماده‌باش وجود داشت اما برنامه منسجمی تدارک دیده نشده بود و اکنون نیز بیشتر تدابیر به صورت توصیه‌هایی است که غیرمتمرکز و به ابتکار مناطق مختلف گذاشته و برنامه جامعی مشاهده نشده است. بیشتر برنامه‌ها در زمینه توصیه به کشت محصولات کم‌آب‌بر، صرفه‌جویی در منزل و راه‌های جلوگیری از تلفات آب است که چندان نمی‌توانند خسارت‌ها را کاهش دهند. 

این کارشناس حوزه آب گفت: اکنون میزان بارش در کشور به طور میانگین ۴۰ درصد کاهش داشته، البته در برخی مناطق وضعیت بهتر است اما پیش‌بینی می‌شود مناطق جنوبی و  شرقی از موضوع خشکسالی خیلی آسیب ببینند. 

وی بیان داشت: ما کشوری هستیم که در منطقه خشک و نیمه خشک واقع است، بطور کلی همیشه مناطقی از کشور دچار خشکسالی است بنابراین باید راه‌حل‌های اساسی‌تری را دنبال کرده و به جای مقابله، خودمان را با خشکسالی سازگار کنیم و برنامه‌ای که متناسب با شرایط اقلیمی فعالیت‌های اقتصادی را تعریف کنیم، وجود ندارد. برنامه‌ای که نیاز به آب کمتری داشته و فعالیت‌های اقتصادی کمتر آسیب ببیند، تعریف نشده است.

نوری‌اسفندیاری درباره راه‌اندازی بانک آب خاطرنشان کرد: مجوزهایی که برای بهره‌برداری از آب وجود دارد در این بانک گذاشته می‌شود، یعنی کسانی که قصد فروش و خرید مجوزها را دارند به این بانک مراجعه کرده و نسبت به خرید و یا فروش اقدام می‌کنند. 

وی ادامه داد: فرض کنیم یک منطقه شهری در یک سال به دلیل کمبود آب حقابه کشاورزان مجاور شهر را که در بانک آب موجود است می‌خرد و به این ترتیب از حق آب کشاورزان شهر مجاور برداشت و به خریدار اضافه می‌شود، این رویه مربوط به کشورهایی است که حقوق آب ثبت شده و مشخص دارند. کشور ما در معرض دست‌اندازی آبی است و اگر کسی چاه غیرمجاز حفر و از سفره مشترک برداشت کند، در واقع از حقابه دیگران استفاده کرده و یا آن را کم می‌کند و حقابه‌دار هم توان مقابله ندارد. 

این کارشناس حوزه آب تاکید کرد: بانک آب مختص به کشورهایی است که از حقوق آب حفاظت می‌شود و نهادهای مربوط به ثبت حقوق آب به‌شدت از دست‌اندازی جلوگیری می‌کنند ولی در کشور ما به حقابه کشاورزی و محیط زیست دست‌اندازی می‌شود و خسارتی هم بابت این تعدی پرداخت نمی‌شود.

وی یادآور شد: لازمه راه‌اندازی بانک آب رعایت و حفاظت از حقوق آب است که در کشور ما اینگونه نیست، بنابراین شرایط ایجاد بانک و بازار آب را نداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *