اوضاع نابسامان بارندگی و ذخایر سدهای کشور + جداول

حجم آب موجود در مخازن سدها در سال آبی جاری ۲۹.۵۰ میلیارد متر مکعب است که نسبت به رقم ۳۸.۸۹ میلیارد متر مکعب سال آبی قبل ۲۴ درصد منفی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، بر اساس آخرین اخبار از میزان ذخایر سدهای کشور در سال آبی( ۱۴۰۰-۹۹) تا پایان روز ۱۷ اردیبهشت ماه، میزان ورودی ۲۳.۷۲ میلیارد متر مکعب بوده و نسبت به رقم ۴۲.۵۶ میلیارد متر مکعب سال آبی گذشته ۴۴ درصد کاهش یافته است.

کل خروجی آب از سدها از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۷ اردیبهشت ماه ۲۱.۳۸ میلیارد متر مکعب است که ۳۴ درصد کاهش را نسبت به رقم ۳۲.۲۶ میلیارد متر مکعب مدت مشابه قبل نشان می‌دهد. 

این گزارش حاکی است؛ حجم آب موجود در مخازن سدها در سال آبی جاری ۲۹.۵۰ میلیارد متر مکعب است که نسبت به رقم ۳۸.۸۹ میلیارد متر مکعب سال آبی قبل ۲۴ درصد منفی است.

 بر اساس آمار منتشر شده از میزان بارندگی در کشور؛ ارتفاع کل ریزش‌های جوی از ابتدای مهر تا ۱۹ اردیبهشت سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ بالغ بر  141 میلی‌متر است که نسبت به مدت مشابه درازمدت (۲۱۵میلی‌متر) ۳۴ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۲۹۸میلی‌متر) ۵۳ درصد منفی است. 

به گفته رضا اردکانیان امسال به نسبت سال گذشته با حدود ۵۰ درصد کاهش و نسبت به میزان متوسط بارش بلندمدت با حدود ۴۰ درصد کم بارشی مواجه هستیم.

او همچنین بیان داشته؛ از این به بعد بایستی به لحاظ شرایط اقلیمی و تغییرات آب و هوایی با شرایط حدی و ترسالی‌ها و خشکسالی‌های شدیدی مواجه شویم که گاه حتی متعاقب هم نیز رخ می‌دهند، همان طوری که در سال‌های گذشته، دو سال بسیار پربارشی را بعد از شدیدترین خشکسالی ۵۰ سال اخیر تجربه کردیم.

وزیر نیرو با اشاره به شرایط نامناسب بارندگی در کشور خاططرنشان کرده است: نباید انتظار بارش سالانه متوسط ۲۵۰ میلی‌متری را داشته و در شرایط حدی باید بسیار مراقب مصرف باشیم.

او تاکید کرده که اگر برخورد اخلاقی با مصرف آب و انرژی داشته باشیم مسئله‌ای پیش نمی‌آید.

4
1
2
3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *