آلودگی مزارع کاشان به آفت ملخ در ۴۰۰ هکتار پراکنده است

رئیس اداره جهاد کشاورزی کاشان ضمن اشاره به رصد و پایش چهار اکیپ جهاد کشاورزی به منظور شناسایی و سمپاشی نقاط آلوده به آفت ملخ گفت: آلودگی مزارع کاشان به آفت ملخ در ۴۰۰ هکتار پراکنده است.

رضا مظلومی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  کاشان اظهار داشت: ملخ بومی از سال گذشته به منطقه کاشان وارد شده است و در سطح ۴۷۰ هکتار آلودگی و مبارزه را داشتیم و حتی بخشی از مزارع نیز مورد خسارت قرار گرفت.

وی با با بیان اینکه تخم‌گذاری ملخ‌ها در مزارع است، افزود: امسال با توجه به خشکسالی و فقر مراتع خسارت می‌تواند بیشتر باشد اما خوشبختانه در مراحل ابتدایی ورود پیدا کردیم و ملخ‌ها در پوره یک و دو بوده و قدرت انتشار خیلی کمتر بوده و این ملخ با ملخ تاغزار متفاوت است.

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان کاشان با بیان اینکه ملخ بومی به مزارع به ویژه محصولات سبزی ضرر می‌رساند، ابراز داشت: تره و پیازچه از آن دست محصولاتی است که ملخ بومی به آن آسیب می‌رساند در حالی که با ورود سریع میزان خسارات قابل توجه نبوده است.

وی با بیان اینکه با هجوم آفت ملخ در سطح مزارع شهرستان کاشان سمپاشی عمومی آغاز شد، گفت: با این اقدام کشاورزان از سموم رایگان بهره‌مند می‌شوند و هزینه سمپاشی نیز بر عهده دولت است و پیگیری نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس نیز باعث شد تا اقدامات خوبی صورت پذیرد.

مظلومی با بیان اینکه مدیرکل مدیریت بحران استان اصفهان نیز در این زمینه حمایت های خوبی را انجام دادند، تصریح کرد: میزان آلودگی مزارع شهرستان کاشان به وسعت ۴۰۰ هکتار پراکنده است که عمدتا کمتر از ۱۰۰ هکتار شناسایی شده است و این آفت در مزارع شهرستان کاشان و آران و بیدگل وجود دارد.

وی با بیان اینکه چهار اکیپ در راستای رصد و پایش فعال هستند، تأکید کرد: در صورت عدم ورود به موقع میزان خسارات وارده می‌توانست قابل توجه باشد و از سوی دیگر مسئولان جهاد کشاورزی استان اصفهان نیز در منطقه حضور پیدا کردند و از روند اقدامات صورت گرفته ابراز رضایت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *