کاهش بارندگی‌ها افزایش تولید گندم آبی را ضروری کرده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان‎‌شرقی به برنامه ریزی در افزایش تولید گندم آبی با توجه به کاهش بارندگی‌ها و تداوم خشکسالی تاکید کرد.

اکبر فتحی روز سه شنبه در جلسه شورای معاونین و مدیران مستقل سازمان با اشاره به اینکه بر اساس اعلام هواشناسی استان، میزان بارندگی ها در سال آبی جاری ۲۷ درصد کاهش یافته است، گفت: حدود ۷۰ هزار هکتار مزرعه تولید گندم آبی و ۲۰ هزار هکتار جو آبی در استان وجود دارد که بایستی با افزایش نظارت در مرحله داشت عملکرد در واحد سطح افزایش یابد.

وی با بیان اینکه جهادکشاورزی تامین کننده امنیت غذایی جامعه است، گفت: برای تامین امنیت غذایی جامعه، کشاورزان، کارشناسان و مدیران بخش کشاورزی باید با تلاش بیشتری وظایف خود را انجام دهند.

فتحی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط اقتصادی و محدودیت های کرونایی، امکان واردات محصولات کشاورزی و مایحتاج جامعه در دو سال اخیر رو به کاهش بوده که این موضوع وظیفه جهاد کشاورزی را برای تولید محصولات مورد نیاز جامعه چند برابر کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به کارکرد حوزه های مختلف بخش کشاورزی استان در سال ۱۳۹۹ اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در سال گذشته جهاد کشاورزی استان در برابر چالش ها و مشکلات، توانست نتایج خوبی کسب کند و باید در سالجاری حوزه های مختلف در راستای ارتقای وضعیت سال قبل فعالیت خود را افزایش دهند و کارکرد خود را با شناسایی موانع تولید و رفع به موقع، افزایش دهند که این امر موجب افزایش تولید در بخش کشاورزی خواهد شد.

فتحی با یادآوری فرارسیدن ایام بزرگداشت یاد و خاطره شهدای سنگرسازان بدون سنگر، گفت: متاسفانه به دلیل محدودیتهای ایجاد شده به دلیل بیماری کرونا، امسال امکان برگزاری مراسم وجود ندارد و لازم است به هر نحو ممکن نظیر برگزاری مراسم غیرحضوری و با همکاری صداوسیما یاد و خاطره شهیدان سنگرساز بدون سنگر گرامی داشته و اقدامات لازم با همکاری معاونت توسعه مدیریت و منابع انجام شود.

وی افزود: اگر جان فشانی ها، ایثار و از خودگذشتگی شهیدان سنگرساز بدون سنگر نبود، هیچ یک از ما در جایگاه فعلی حضور نداشتیم و باید در راستای اهداف والای انقلاب و اسلام با جان و دل در خدمتگذاری به جامعه تلاش کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به استفاده کارآمدتر از کارشناسان جهاد کشاورزی در حوزه های مرتبط تاکید کرد و گفت: با علمی شدن فرآیندها و اقدامات، می توان نتایج بهتری در بخشهای مختلف کسب کرد، بنابراین مدیران سازمان باید با بکارگیری از تجارب متخصصین، اساتید دانشگاهی و تشکیل جلسات فنی از کارشناسان در جهت علمی شدن فرآیندها و افزایش توان تولید استفاده کنند.

فتحی با تاکید بر اینکه رفع موانع تولید باید به صورت عملی انجام شود گفت: کمیته رفع موانع تولید با هدف بررسی مشکلات و موانع تولید تشکیل شده و باید موانع تولید در هر بخش و حوزه ای شناسایی شده و برای رفع آن در این کمیته مطرح شود.

وی افزود: باید برنامه ای برای سال ۱۴۰۰ تدوین شود که در آن تمام چالشها و موانع موجود مطرح شده و برخی مشکلات نیز پیش بینی شود و سپس برای رفع این موانع، ظرفیتها و استعدادهای استان شناسایی و اقدامات قابل اجرا بررسی شود و تصمیم گیری برای زمان اجرا اخذ شود.

وی در این راستا به طرحهای نیمه تمام بخش آب و خاک در ساخت سدها، مشکلات تولید گندم دیم در حوزه بهبود تولیدات گیاهی، حوادث غیرمترقبه، خشکسالی، سرما زدگی، حمله آفات اشاره کرد.

وی به درک درست و پیش بینی وضعیت بازار تاکید کرد و گفت: با بررسی وضعیت واحدهای تولیدی در بخش کشاورزی می توان وضعیت بازار در آینده را پیش بینی کرد و باید تمامی اقدامات را در جهت تنظیم بازار انجام داد و  با مدیریت مناسب، داشتن اطلاعات دقیق و به روز کنترل بازار در دست گرفته شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به مدیریت صنایع تبدیلی اشاره کرد و گفت: با وجود کسب رتبه سوم کشوری توسط مدیریت صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان، باید به دنبال صنایع جدید و های تک با توجه به ذائقه مردم باشید، چرا که سلیقه جامعه نشان دهنده میزان رضایت در این بخش خواهد بود.

وی با بیان اینکه راه اندازی استودیو خبری توسط مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان در دستور کار سازمان قرار گرفته است، گفت: باید امور مالی در اجرای این پروژه همکاری های لازم را انجام دهد تا از این ظرفیت در آینده استفاده شود.

وی به استفاده از ظرفیت های مراکز غیردولتی ترویج تاکید کرد و افزود: حوزه ترویج کشاورزی با همکاری و استفاده از این ظرفیت می تواند در رفع موانع تولید پیشگام باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه برخی پروژه ها می تواند در آینده مشکل ساز شود، گفت: طرح هایی مثل طرح سد قلی بیگ لوبه خاطر مشخص نشدن بهره بردار ناتمام مانده بنابراین اداره امور اراضی باید با شناسایی موانع و ارائه راهکار، درصدد اقدام قانونی باشد.

وی با بیان اینکه تغییر کاربری اراضی کشاورزی در حال افزایش است، گفت: مدیران شهرستانها باید با برنامه ریزی و تعیین زمان مناسب در ایام هفته و بازدید از عرصه های شهرستان با هر گونه تغییر کاربری غیرمجاز به طور جدی برخورد نمایند.

وی خاطرنشان کرد: طبق تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی زراعی باغی باید قبل از قلع و قمع پیشگیری انجام شود و در صورتی که امکاناتی مورد نیاز بود از طریق دادستانی کل استان و استانداری قابل تامین است و برای رفع موانع همکاریهای لازم بین دستگاه ها انجام می شود.

وی به صدور اسناد کشاورزی تاکید کرد و گفت: باید هر چه سریع تر زمین های کشاورزی سنددار شده و امکان تسریع در انجام این فرآیند وجود دارد.

مهندس فتحی به نظارت بیشتر در حوزه بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت تاکید کرد و گفت: نظارت بر عملکرد سایر حوزه ها باید افزایش یافته و با جدیت دنبال شود اگر تخلفی صورت بگیرد و حوزه بازرسی با جدیت برخورد کند، در غیر این صورت به عنوان شریک جرم متخلف محسوب می شود.

وی به پروژه رودخانه های مرزی و طرح بهبود لاریجان اشاره کرد و گفت: اقدامات مناسبی در این پروژه ها به تازگی انجام شده و می توان با تعیین بهره برداران این پروژه ها را افتتاح کرد و برای منطقه محروم خداآفرین خدمت ماندگاری انجام خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به توجه و برنامه ریزی برای احیای دریاچه اورمیه تاکید کرد و با بیان اینکه محل تامین اعتبارات حوزه زراعی و باغی منطقه تغییر کرده است، گفت: اعتبارات پروژه های احیای دریاچه اورمیه کماکان وجود دارد و باید پروژه های نیمه تمام بررسی و موانع شناسایی شود .

 فتحی با بیان اینکه تقاضا برای خرید بذر اصلاح شده در سالجاری نسبت به سال قبل افزایش خواهد داشت گفت: باید برای تامین این میزان تقاضا پیش بینی های لازم انجام شود و تا در تامین بذر سال زراعی آینده با مشکل مواجه نگردد.

 وی افزود: طبق برنامه ریزی های وزارت جهاد کشاورزی خرید امسال گندم کمتر از ۸ میلیون تن نخواهد بود.

وی به احصای واحدهای تولیدات دامی فعال و غیر فعال تاکید کرد و گفت: باید برای رصد و پایش نهاده ها و محصولات مرغداری های تخم گذار و گوشتی برنامه ریزی ها انجام شود و از طرفی با توجه به دریافت مجوز ساماندهی مرغداری های غیرمجاز، باید برنامه ریزی ها برای تولید قراردادی با همکاری دامپزشکی استان انجام شود.

وی با بیان اینکه اصلاح نژاد دام سبک و سنگین به عنوان یکی از اولویت های اساسی معاونت بهبود تولیدات دامی می باشد، افزود: تحول و تحرک لازمه برنامه ریزی برای اقدام در راستای اصلاح نژاد برای تولید بیشتر محصولات دامی است و باید سریع انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *