عامل انسانی علت ۹۵ درصد آتش سوزی های مراتع استان البرز

به گفته مدیر کل مدیریت بحران استانداری البرز فقر پوشش گیاهی و خشک‌شدن گیاهان مراتع به دلیل کاهش بارندگی ها نیازمند برنامه ریزی دقیق در راستای جلوگیری از آتش سوزی مراتع در سطح استان است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز البرز؛ محمد رضا فلاح نژاد مدیر کل مدیریت بحران استانداری در این نشست به همکاری هر چه بیشتر فرمانداری ها، دهیاران و شوراهای روستا برای جلوگیری از آتش درمراتع تاکید کرد.

وی گفت : احترام به مراتع و جنگلها توسط مردم و رعایت دقیق مقررات نقش اصلی در پیشگیری و مقابله با بروز هر گونه حوادث احتمالی دارد.

فرضی مدیر کل منابع طبیعی و جنگلها و مراتع  در این نشست گفت : در سال گذشته ۱۱۶ هکتار از مراتع استان البرز در ۶۴ فقره آتش سوزی از بین رفت که ۹۵ % علت آتش سوزیها عامل انسانی و بواسطه گردشگران اتفاق افتاده است . فرضی گفت : امسال با توجه به کاهش بارندگی ها با فقر شدید پوشش گیاهی و خشک شدن گیاهان در مراتع روبرو هستیم که این امر می طلبد در حفظ مراتع با توجه به شروع گرما بیشتر تلاش کنیم.

وی افزود برای پیشگیری از هر گونه حادثه در مراتع نیازمند مشارکت مسئولانه مردم هستیم.

در‌ این جلسه مصوب شد اداره کل منابع طبیعی نسبت به تامین و استقرار بالگرد در خصوص اطفاء حریق در مناطق حساس اقدام نماید و با همکاری فرمانداری ها با اداره منابع طبیعی شهرستان و آتش نشانی نسبت به آموزش دهیاران و شوراهای روستا اقدام و همچنین هشدارهای لازم در خصوص روش های مقابله با علف های هرز و جلوگیری از آتش زدن باقی مانده محصولات کشاورزی به کشاورزان داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *