وجود خطر آتش‌سوزی در جنگل‌های کرمانشاه با وجود کاهش بارش در سال‌جاری

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه، از آمادگی این اداره‌کل برای مقابله با آتش‌سوزی‌های احتمالی در جنگل‌ها و مراتع خبر داد و گفت: بیش از ۹۵ درصد از حریق جنگل‌ها و مراتع عامل انسانی دارد که صدمات جبران‌ناپذیری را به طبیعت وارد می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، انشالله کولانی امروز در جمع اصحاب رسانه ضمن تبریک دوم اردیبهشت‌ماه روز زمین پاک، اظهار داشت: ۵۱ سال از عمر نامگذاری این روز می‌گذرد که مورد استقبال مردم در ده‌های گذشته قرار گرفته است.

وی ادامه داد: فلسفه برگزاری روز زمین پاک، پاک نگهداشتن زمین از آلودگی‌ها است چون در حفظ زمین همه مردم و تمامی نسل‌ها سهیم هستند و داشتن دانش استفاده از طبیعت ضامن ادامه حیات همه انسان‌ها‌ست.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه گفت: روز جهانی زمین پاک و آنچه به طبیعت در ارتباط است به عنوان بحث حیات باید به جنبش‌های همگانی برای آگاهی بیشتر و اقدامات مسئولانه برای حفاظت از منابع طبیعی تبدیل شود.

وی تصریح کرد: در این روز ده‌ها گشت عمومی نیروها در عرصه‌های مختلف در راستای پاکسازی اقدام خواهند کرد، این روز برای ما یک جنبش منابع طبیعی و زیست محیطی است که باید آن را گرامی داشت تا همگان از اهمیت زمین و محبت‌های آن و گام‌های که می‌توانند برای حفظ آن بردارند، آگاه شوند.

کولانی گفت: باید با زمین مهربان باشیم تا گهواره‌ای امن برای تمامی نسل‌ها باشد، در این خصوص منابع طبیعی متولی حفظ و احیای توسعه، بهره‌برداری بهینه و قانونمند از انفال الهی یعنی جنگل‌ها و مراتع که بستر حیات است، می‌باشد و در راه انجام این وظایف با حفظ جنگل‌ها و مراتع، توسعه جنگل‌کاری، حفظ و احیای مراتع، عملیات‌های آبخیزداری و… در تلاش  است دین خود را به زمین و مردم ادا کند، ولی این اقدامات بدون همراهی و مشارکت مردم تأثیر چندانی نخواهد داشت

وی ضمن دعوت از مردم در راستای حفاظت از جنگل‌ها، گفت: در این ایام پیش‌رو که با کاهش نزورات آسمانی
آسمانی رو به رو هستیم زمین و پوشش خشک است، احتمال بروز حریق در جنگل‌ها و مراتع خیلی بالا است.

خودداری از ورود به جنگل‌ها و مراتع و عدم روشن کردن آتش، اجتناب از سوزاندان بقایای محصولات کشاورزی در مزارع، جلوگیری از بازی کودکان با آتش به ویژه در مناطق جنگلی و مراتع، پرهیز از حرکات نمایشی و تفریحی با آتش در مناطق جنگلی و مراتع و خودداری از تیراندازی هوایی و یا هدف مشخص در مناطق جنگلی و مراتع از توصیه‌های جدی کولانی به مردم در راستای حفاظت از جنگل‌ها و مراتع بود.

وی ادامه داد: بیش از ۹۵ درصد از حریق جنگل‌ها و مراتع عامل انسانی دارد که صدمات جبران‌ناپذیری را به طبیعت وارد می‌کنند که با ایجاد پاسگاه‌های ثابت و سیار، شناسایی مناطق بحرانی، تشکیل اکیپ‌های اطفای حریق، هماهنگی با شوراها و دهیارها، استقرار دیده‌بان، تجهیز پایگاه‌ها و ارائه آموزش‌های لازم آمادگی خود را در حفاظت از جنگل‌ها و مراتع اعلام می‌کنیم.

این مسئول در پایان از شهروندان خواست، با مشاهده هرگونه حریق و عوامل تخریب‌کننده عرصه طبیعی با شماره‌گیری کد امداد جنگل ۱۵۰۴ حافظان منابع طبیعی را مطلع کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *