بارندگی‌ها در کردستان ۲۸ درصد کاهش یافت

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: بارندگی‌های استان از ابتدای سال زارعی جاری(اول مهر ۱۳۹۹) تاکنون ۲۸۱ میلی‌متر ثبت شده که نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از ۲۸ درصد کمتر است.

آرش آریانژاد روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میزان بارش‌های استان در سال آبی گذشته ۳۶۰ میلی‌متر بوده که در مقایسه با سال زارعی جاری ۷۹ میلیمتر بیشتر بود.

وی میانگین بارندگی‌های کردستان در بلندمدت را ۳۴۴ میلی‌متر اعلام و اضافه کرد: متوسط بارش‌های استان در سال زارعی جاری نسبت به بلندمدت ۱۸ درصد کاهش دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان با بیان اینکه حجم نرمال مخزن سدهای استان ۲ هزار و ۷۹۷ میلیون مترمکعب است، افزود: حجم آب مخازن سدهای استان نیز در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۳ درصد کاهش یافته است.

آریانژاد با اشاره به اینکه حجم مخازن سدهای استان در حال حاضر یک هزار و ۷۴۵ میلیون مترمکعب است، یادآور شد: سال گذشته حجم مخازن سدها در همین موقع یک هزار و ۹۷۳ میلیون مترمکعب بود.

کردستان، استانی کوهستانی و اقلیم آن متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ای است که موجب بارندگی‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستان‌ها می‌شود.

میزان بارندگی سالانه در شرایط عادی اقلیمی معادل ۴۵۵ میلی‌متر و بیشترین میزان بارندگی سالیانه مربوط به شهرهای مریوان و بانه با حدود ۸۰۰ میلی‌متر و کمترین میزان بارندگی در شرق استان حدود ۴۰۰ میلی‌متر و در قسمت مرکزی یعنی سنندج نزدیک به ۵۰۰ میلی متر است.

از حوضه های آبریز اصلی استان کردستان می‌توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه‌های آبریز نیز به سفیدرود شامل رودخانه‌های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل رودخانه‌های سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رودخانه رازآور و دریاچه ارومیه شامل رودخانه های زرینه و سیمینه اشاره کرد.

تعداد دشت‌های استان ۹ مورد بوده که پنج دشت آن در نیمه شرقی، ۲ دشت در غرب و ۲ مورد دیگر در جنوب استان واقع شده است و دشت‌های قروه،  دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت‌های ممنوعه محسوب می‌شود.  

۱۹ سد در کردستان وجود دارد که از این تعداد مدیریت ۱۲ سد در اختیار استان و بهره‌برداری مابقی سدها در اختیار استان‌های همجوار از جمله آذربایجان‌غربی و کرمانشاه قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *