هوای بهاری اصفهان همچنان بر مدار آلودگی است

کارشناس امور آزمایشگاه هوا اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر با میانگین ۱۱۱ برای چهارمین روز متوالی در فروردین ناسالم است.

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به هفت صبح امروز یکشنبه – هشتم فروردین – با میانگین ۱۳۴ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد و همچنان شاخص کیفی هوای این کلانشهر در نخستین ساعات امروز نیز با میانگین ۱۱۱ وضعیت (نارنجی) ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به وضعیت کیفی هوا در ایستگاه‌های سنجش دائم آلودگی شهر اصفهان، افزود: هم اکنون میدان احمدآباد با شاخص ۱۳۰، میدان انقلاب با شاخص ۱۱۵، خیابان کاوه با شاخص ۱۲۲، خیابان میرزاطاهر با شاخص ۱۰۹، خیابان پروین با شاخص ۱۱۰، خیابان رودکی با شاخص ۱۰۸ و رهنان با شاخص ۱۰۳ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

کارشناس امور آزمایشگاه هوا اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان، ادامه داد: شاخص‌های کیفی هوا صبح امروز در ایستگاه خیابان استانداری با میانگین ۹۵، خیابان باهنر با شاخص ۸۲، میدان فیض با شاخص ۹۶، کردآباد با شاخص ۸۳ و خیابان ورزشگاه میثاق با شاخص ۹۷ وضعیت (زرد) قابل قبول را نشان می‌دهد.

مزارع با اشاره به کیفیت هوای شهرهای مجاور کلانشهر اصفهان نیز، گفت: امروز هوای شاهین شهر با میانگین ۸۴ در وضعیت قابل قبول است و داده‌های ایستگاه‌های پایش هوای سجزی، مبارکه، خمینی‌شهر، نجف آباد، کاشان و دولت آباد به دلیل بروز نقص فنی در دسترس نیست.

وزش باد بسیار شدید و توفان لحظه‌ای به ویژه در نواحی شمال، شرق و مرکز استان سبب خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوای بسیاری از مناطق اصفهان در سه روز گذشته شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *