کاهش ۲۲ درصدی بارش ها در استان اصفهان/ خطر خشکسالی گاوخونی جدی است

منصور شیشه‌فروش امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اینکه میانگین بارندگی در استان اصفهان از ابتدای مهرماه تاکنون ۸۰.۵ میلی‌متر گزارش شده است، اظهار داشت: میزان بارش نسبت به میانگین بلند مدت ۲۲ درصد کاهش داشته است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان این‌که حجم سد زاینده‌رود ۱۸۶ میلیون مترمکعب است و حدود ۶۰ درصد از سد خالی است، افزود: میزان ورودی از سد زاینده‌رود ۱۶ مترمکعب بر ثانیه و خروجی از سد ۱۳ مترمکعب بر ثانیه است.

وی با بیان اینکه در ۱۰ سال گذشته تاکنون و بر اساس شاخص خشکسالی ۷۴.۲ درصد از مساحت استان اصفهان مواجه با شرایط خشکسالی است، گفت: در زمستان ۱۶۹ روستا با تانکر آبرسانی می‌شود که این تعداد در تابستان به ۳۰۰ روستا می‌رسد.

شیشه‌فروش با بیان این‌که خشکی رودخانه زاینده‌رود سبب شده است که چاه‌های اطراف رودخانه نیز کم آب شود، بیان کرد: چاه‌های سایر شهرستان‌ها هم به دلیل خشکی و کم بارشی و عدم کیفیت آب از مدار خارج شدند؛ خشکی رودخانه زاینده‌رود سبب فعال شدن کانون‌های گرد و غبار به دلیل عدم کشت شده و شرایط فرونشست زمین را در مناطق مختلف استان تشدید کرده است.

هشدار نسبت به عواقب خشک شدن تالاب گاوخونی

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان این‌که تنها ۴ درصد از تالاب گاوخونی نم و رطوبت و زه‌آب دارد، عنوان کرد: امسال شعار روز تالاب‌ها «آب، تالاب و زندگی» بود، جلسه‌ای در سالگرد کنوانسیون تالاب‌ها به صورت مشترک با حضور مسؤولان مختلف برگزار شد و وضعیت تالاب گاوخونی در آن‌جا بیان شد، این تالاب به جهت دارا بودن ارزش‌های مختلف اعم از حفاظت از تنوع‌های زیستی و ذخایر ژنتیکی، زیستگاه پرندگان آبزی و کنار آبزی، ظرفیت گردشگری و معیشتی، تعدیل آب و هوا و کنترل آلودگی هوا، تثبیت ماسه‌های روان، جلوگیری از بیابان‌زایی، کنترل سیل، پالایش و تصفیه آلاینده‌های هوا و حمایت از ارزش‌های فرهنگی و تاریخی بسیار حائز اهمیت است.

وی انجام بارگذاری‌ها غیراصولی در حوزه زاینده‌رود، عدم مدیریت یکپارچه حوزه آبریز زاینده‌رود، خشکسالی و عدم توجه به آمایش سرزمین و عدم تأمین حق‌آبه‌ها را از دلایل خشکی این تالاب برشمرد و اضافه کرد: در نشست تخصصی که برگزار شد، عواقب خشکی این تالاب مانند خسارات جبران‌ناپذیر در تنوع‌های زیستی، شور شدن و کاهش کیفیت و کمیت منابع آبی، خسارت به گردشگری، عدم تغذیه سفره‌های زیرزمینی، فرونشست زمین، فعال شدن کانون‌های گرد و غبار بیان شد.

شیشه‌فروش با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده در نشست تخصصی تالاب‌ها گفت: ضرورت تأمین حق‌آبه‌های زیست محیطی، احیای رودخانه زاینده‌رود و تالاب گاوخونی، فعال شدن کارگروه احیای زاینده‌رود توسط وزارت نیرو، اجرای برنامه‌های سازگاری با کم آبی، جلوگیری از بارگذاری‌های جدید در حوزه زاینده‌رود، ساماندهی و حفاظت حریم و بستر رودخانه و لایروبی آن، تأمین حق‌آبه دشت رامشه از سد ایزدخواست در جلسه مطرح شد و به وزارت نیرو تأکید شد تا این موارد را پیگیری کند.

وزارت نیرو باید نقشه احیای زاینده‌رود را اجرایی کند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه استان نقشه احیای زاینده‌رود را تهیه کرده و وزارت نیرو باید آن را اجرایی کند، افزود: وزارت نیرو باید اعتبار ساماندهی زاینده‌رود را تأمین کند و محیط زیست کشور نیز باید طرح حفاظت از اکوسیستم‌های تالابی را در دستور کار قرار بدهد و تالاب بین‌المللی گاوخونی را به عنوان منطقه حفاظت شده قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه منابع طبیعی باید اجرای طرح‌های نهال‌کاری به منظور پیشگیری از بیابان‌زایی در اطراف تالاب گاوخونی در دستور کار قرار دهد، ادامه داد: ۱۶ کانون فرسایش بادی در استان  اصفهان به وسعت یک میلیون و ۹۰ هزار هکتار شناسایی شده است، در استان اصفهان ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار بیابان داریم که ۳۰۷ هزار هکتار آن نهال‌کاری شده است، برنامه‌ریزی برای نهال‌کاری در ۲۰۰ هزار هکتار اطراف فرودگاه نیز انجام شده است.

شیشه‌فروش با بیان این‌که امسال استان با شرایط کم بارشی روبه رو است، گفت: استراتژی‌هایی را در خصوص مصرف بهینه آب تدوین کرده‌ایم که در بخش کشاورزی، شرب، صنعت و فضای سبز باید اجرایی شود و دستورالعمل‌های آن به دستگاه‌های مربوطه ارسال شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *