تشریح وضعیت کرونا در خراسان جنوبی/ تاکید بر گسترش همکاری های بین دستگاهی برای مهار بیماری

سخنگوی وزارت بهداشت، ضمن تشریح وضعیت بروز کرونا در استان خراسان جنوبی، گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند افزایش حساسیت عمومی نسبت به عمل به توصیه‌های بهداشتی و پرهیز از رفتار اجتماعی خطرآفرین هستیم و امیدواریم با همکاری مردم و توسعه همکاری بین دستگاهی، شاهد توقف روند رو به گسترش بیماری در کشور باشیم.

به گزارش ایسنا، دکتر سیما سادات لاری درباره وضعیت بیماری در استان خراسان جنوبی، گفت: پس از گذر از خیز بیماری در تیر ماه سال جاری از ابتدای مهر ماه نمودار موارد ابتلا و بستری کرونا در این استان مجددا روند صعودی به خود گرفته است که این روند افزایشی با شیب بسیار تندی در امتداد است.

وی افزود: هم اکنون شهرستان‌های بیرجند، درنیان، سرایان، طبس، فردوس، قائنات و نهبندان در این استان در وضعیت قرمز هستند و مابقی شهرستان‌ها در وضعیت هشدار با خطر بالا قرار دارند.

لاری ادامه داد: از میان شهرستان‌های با وضعیت قرمز، استان خراسان جنوبی شهرستان‌های بیرجند، طبس و قائنات در فهرست ۴۶ شهرستان جدیدی هستند که از روز چهارشنبه هفته جاری به مدت ۱۰ روز مشمول ممنوعیت فعالیت‌های گروه‌های شغلی ۲ و ۳ و ۴ خواهند شد.

وی با تاکید بر لزوم نظارت دقیق بر اجرای صحیح محدودیت‌های مصوب در شعرستان‌های یاد شده، اظهار کرد: این نظارت‌ها توسط مسئولین استانی لازم و ضروری است.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این استان، گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در خراسان جنوبی ۴۸ درصد گزارش شده است. در هفته‌ی گذشته بروز هفتگی موارد مثبت بستری در این استان حدود ۳۸ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزارنفر جمعیت گزارش شده است و همچنین بروز هفتگی موارد مرگ و میر کرونا در هفته گذشته در این استان حدود ۵۲ نفر فوتی به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت گزارش شده است. میزان بروز در هر دوشاخص بستری و مرگ و میر هفتگی با اختلاف بالاتر از میانگین کشوری است.

وی افزود: برگزاری دورهمی‌های خانوادگی و ترددهای فراوان بین مناطق شهری و روستایی در این استان از چالش‌های جدی مدیریت بیماری در استان خراسان جنوبی است. در حال حاضر تعداد ۲۸۶ بیمار قطعی کووید ۱۹ در مراکز درمانی این استان بستری هستند که ۳۹ نفر از آنها به علت شرایط بالینی نامناسب در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

لاری در خاتمه تاکید کرد: امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند افزایش حساسیت عمومی نسبت به عمل به توصیه‌های بهداشتی و پرهیز از رفتار اجتماعی خطرآفرین هستیم و امیدواریم با همکاری مردم و توسعه همکاری بین دستگاهی، شاهد توقف روند رو به گسترش بیماری در کشور باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *